W przeciwnym razie leasingobiorcy narażają się na ryzyko powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Leasing zwrotny polega na tym, że leasingobiorca zbywa swój majątek (środek trwały) na rzecz leasingodawcy za określoną kwotę, a następnie korzysta z niego na podstawie umowy leasingu.

Często umowie sprzedaży przyszłego przedmiotu leasingu nie towarzyszy faktyczne wydanie go leasingodawcy (fizycznie pozostaje on u leasingobiorcy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

(CIT) nie przewiduje szczegółowych regulacji dotyczących leasingu zwrotnego, dlatego zastosowanie mają zasady ogólne ustaw podatkowych. Zasadniczo leasing zwrotny składa się z dwóch umów cywilnoprawnych: umowy sprzedaży środka trwałego (przeniesienie prawa własności rzeczy) oraz umowy leasingu.

Gdy leasingobiorca sprzeda środek trwały, ale jednocześnie nie podpisze umowy leasingu (w dacie sprzedaży maszyny), powstanie ryzyko, że po jego stronie pojawi się przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Korzystając ze sprzedanej już maszyny w ramach prowadzonej działalności, osiąga nieodpłatną korzyść.

W okresie od dnia sprzedaży do dnia zawarcia umowy leasingu mamy do czynienia z bezumownym korzystaniem z urządzenia, które nie jest już własnością leasingobiorcy. Leasingobiorca nie płaci wynagrodzenia, nie ponosi również żadnego innego świadczenia w zamian za jego udostępnienie.

W świetle przepisów ustawy o CIT przychodem jest również wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W konsekwencji leasingobiorca zobowiązany jest wykazać przychód do opodatkowania.

Wielkość przychodu ustala się z uwzględnieniem art. 12 ust. 6 ustawy o CIT. Zatem jeśli usługi wchodzą w zakres działalności gospodarczej leasingodawcy, wielkość nieodpłatnych świadczeń należy ustalić według cen stosowanych przez niego wobec innych leasingobiorców.

Jeśli leasingodawca nie zajmuje się świadczeniem usług leasingu wobec innych podmiotów, wielkość przychodu należy ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług tego samego rodzaju, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca świadczenia.

- Autorka jest ekspertem podatkowym, kierownik zespołu ds. SSE w firmie ECDDP

Czytaj również:

Leasing zwrotny daje korzyści podatkowe

Zobacz serwis:

PIT i CIT » Przychody » Nieodpłatne świadczenia

Podatek dochodowy » PIT i CIT » Leasing