Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-39/11-2/IR)
.
Spółka akcyjna zapytała o możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na zakup wieńców pogrzebowych i nekrologów w związku ze śmiercią pracownika. Argumentowała, że zakupy te mieszczą się w kategorii wydatków pracowniczych. Zalicza się do nich nie tylko standardowe wydatki ponoszone przez pracodawcę (wynagrodzenia zasadnicze, dodatki, nagrody), ale i wszelkie inne świadczenia związane z istniejącym aktualnie lub uprzednio stosunkiem pracy. Praktyka upamiętniania zmarłych jest natomiast jednym z podstawowych kanonów polskiej kultury i powszechnie przyjętą normą zwyczajową. Tak więc w razie śmierci pracownika spółka, kierując się podstawowymi zasadami współżycia społecznego, jest zobowiązana w dowód uznania dla jego zasług złożyć wieniec na grobie zmarłego i wykupić nekrolog.
Spółka chciała także zaliczyć do kosztów wydatki na kwiaty dla pracownika przechodzącego na emeryturę. Ma to być wyraz uznania i wdzięczności za przepracowane w firmie lata. Przekazanie okolicznościowej wiązanki jest bowiem przejawem dobrych obyczajów, tradycji i kultury przedsiębiorstwa.
Zakup wieńców czy nekrologów można zaliczyć do kosztów
Zdaniem spółki takie działania są wyrazem szacunku wobec pracowników i przyciągają ich do firmy. Jeśli przedsiębiorca postrzegany jest jako dobry pracodawca, zwiększa to jego szanse na zdobycie wartościowych specjalistów, którzy przyczynią się do dalszego rozwoju działalności. Poniesione wydatki zwiększają motywację i efektywność pracowników. Skutkiem jest polepszenie wyników finansowych spółki. Mają więc pośredni związek z przychodem.
Nie są to wydatki na reprezentację, bo działania firmy nie są okazałe czy wytworne, uwzględniają jedynie podstawowe kanony kultury i zasady współżycia społecznego przyjęte w Polsce.
Reasumując: wydatki na wieńce, nekrologi i okolicznościowe wiązanki spełniają wszystkie niezbędne warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
Łódzka Izba Skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem.
Numer interpretacji: IPTPB3/423-39/11-2/IR
Czytaj również:
Wydatek na wiązankę pogrzebową firma wrzuci w koszty
Zobacz serwis:
PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty
Zobacz interpretacje podatkowe dotyczące kosztów uzyskania przychodów