Przepis art. 70 § 6 pkt 1Ordynacji podatkowej budził kontrowersje od czasu jego wejścia w życie, a nie usunęła ich  nowelizacja z 2005 r. Zawieszenie biegu przedawnienia ze względu na wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania, jest przepisem ogólnym, nieprecyzyjnym, godzącym w sferę konstytucyjnych zasad państwa prawa.

Wystarczy podejrzenie popełnienia przestępstwa,  a nawet wykroczenia, które wiąże się z  niewykonaniem zobowiązania podatkowego, którego przedawnienie dotyczy. W praktyce organów podatkowych niemal każda decyzja podatkowa oznacza podejrzenie popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. O wszczęciu  i prowadzeniu postępowania decyduje z reguły organ podatkowy, który prowadzi spór lub kontrolę, przekazując informację do odpowiedniej komórki prowadzącej sprawy karnoskarbowe. Podatnik nie jest zawiadamiany o wszczęciu postępowań karnych ani o ich umorzeniu, jeżeli nastąpiło to bez stawiania zarzutów, a zatem nigdy nie wie i nie jest w stanie ustalić, czy dane zobowiązanie podatkowe się przedawniło, czy bieg przedawnienia jest lub był zawieszony i na jak długo.

Nawet przedstawienie zarzutów  np. nierzetelnemu kontrahentowi nie musi oznaczać, że podatnik o tym wie,  jeśli  nie występuje on w postępowaniu. Trudno dookreślić,  jakiego rodzaju związek ma mieć postępowanie np. o wykroczenie,  jakim jest złożenie deklaracji VAT-7 po terminie,  z niewykonaniem spornego zobowiązania w VAT za okres,  którego deklaracja dotyczy.

Nawet jeżeli uznać, że musi to być związek bezpośredni, kwestia, czy doszło do przedawnienia czy nie, nie może zależeć od interpretacji stopnia związku  postępowania karnego ze zobowiązaniem podatkowym. Podatnik musi wiedzieć i umieć ocenić, czy zobowiązanie podatkowe wygasło czy nie.

Prawo podatkowe nie może stanowić swego rodzaju pułapki, w której podatnik przekonany o  przedawnieniu  się dowiaduje, że prowadzone było wobec niego postępowanie podatkowe i w związku z tym może on nadal spodziewać się decyzji podatkowej.

Autor jest adwokatem, partnerem w kancelarii Olesiński & Wspólnicy

Czytaj również:

Zawieszenie nie powinno wywoływać niepewności

Zobacz serwisy:

W urzędzie skarbowym » Terminy » Przedawnienie

Kontrola podatkowa i skarbowa » Przestępstwa i wykroczenia skarbowe