Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 28 kwietnia 2011 (ILPB1/415-1392/09/11-S/AG).

Spółka jawna udziela gwarancji jakościowych wykonywanych przez siebie robót budownictwa specjalistycznego.

Gwarancje obejmują okres także po zrealizowaniu robót i zabezpieczane są finansowo gwarancjami nabywanymi od ubezpieczyciela, za które spółka płaci prowizje. Zapłaconą prowizję spółka każdorazowo fakturuje na inwestora.

Podatnik (wspólnik spółki jawnej) powziął wątpliwość, czy zapłacona prowizja jest dla spółki kosztem uzyskania przychodów w dacie poniesienia, czy należy ją rozliczyć w okresie, na który udzielono gwarancji. Jego zdaniem prawidłowe jest pierwsze rozwiązanie, gdyż jest to bezpośredni koszt uzyskania przychodów. Izba podzieliła to stanowisko.

Przypomniała, że kosztami uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Wydatki spółki związane z prowizją z tytułu gwarancji są kosztami poniesionymi w celu zrealizowania konkretnej umowy i w celu osiągnięcia konkretnego przychodu. Zatem powinny być uznane za bezpośrednie koszty uzyskania przychodów i rozliczone jednorazowo w dacie ich poniesienia.

Komentarz

Stanowisko izby należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 22 ust. 1

ustawy o PIT

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, chyba że dany wydatek został wyłączony z takich kosztów na podstawie art. 23 ustawy.

Aby wydatek został zakwalifikowany jako koszt podatkowy, musi pozostawać w racjonalnym i gospodarczo uzasadnionym związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz być właściwie udokumentowany. Koszty uzyskania przychodów mogą mieć charakter bezpośredni bądź pośredni.

Zgodnie z ugruntowanym w orzecznictwie poglądem za bezpośrednie należy uznać koszty, które można powiązać z konkretnym przychodem, w celu osiągnięcia (zachowania lub zabezpieczenia) którego zostały poniesione. Koszty pośrednie natomiast nie znajdują odzwierciedlenia w konkretnym przychodzie, lecz dotyczą całokształtu danej działalności gospodarczej podatnika.

Wydatki związane z uiszczeniem prowizji z tytułu udzielonej gwarancji dobrego wykonania robót należy uznać za bezpośrednie koszty uzyskania przychodu z uwagi na to, że mają bezpośredni związek z realizowaną umową. Udzielenie przez spółkę gwarancji jakościowej jest istotnym elementem umowy i ważną motywacją dla kontrahenta, która może decydować o samym zawarciu danej umowy.

Koszty dotyczące prowizji z tytułu udzielonej gwarancji, jeśli ponoszone są w celu realizacji konkretnej umowy, mają na celu osiągnięcie konkretnego przychodu, z konkretnego źródła.

O bezpośrednim charakterze kosztu świadczy także to, że wydatki na prowizję każdorazowo (jednorazowo, a nie etapami) fakturowane są na inwestora, a spółka w momencie wystawienia faktury uzyskuje przychód w wysokości całej zafakturowanej kwoty, a nie proporcjonalnie do czasu trwania gwarancji. Zatem, w myśl ustawy o PIT, wydatek dotyczący prowizji będzie podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jego poniesienia.

Warto odnotować, że omawiana interpretacja – ponowna w tej sprawie – została wydana w wyniku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 22 października 2010 (I SA/Po 424/10), uchylającego pierwotną, niekorzystną dla podatnika, w której organ stanął na stanowisku, że wspomniane wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a zatem koszty uzyskania przychodów w takim wypadku powinny być rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

WSA w Poznaniu podzielił jednak pogląd podatnika, że w tej sprawie zachodzi bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między kosztami uzyskania przychodu i przychodami podatnika.

Autorka jest konsultantką w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Kiedy potrącić koszt

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty