Na stronie resortu ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (pdf).

Jeśli wejdzie w życie, kopie papierowych paragonów potwierdzających sprzedaż dokonaną do końca 2012 r. trzeba będzie magazynować w firmie tylko dwa lata.

Przypomnijmy, że dokumenty związane z rozliczeniami z fiskusem powinny być przechowywane aż do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Mówi o tym art. 70 § 1 ordynacji podatkowej.

To kłopotliwy obowiązek dla firm, które prowadzą sprzedaż detaliczną. Aby przechowywać tony papierowych paragonów (często nawet już wyblakłych), muszą wynajmować dodatkowe pomieszczenia.

Wychodząc naprzeciw postulatom przedsiębiorców, Ministerstwo Finansów na okres przejściowy (do końca 2011 r.) złagodziło obowiązek trzymania kopii fiskalnych dokumentów. Sprzedawcy muszą je magazynować przez dwa lata.

W projekcie nowelizacji proponuje się wydłużenie okresu obowiązywania tej zasady. Zastrzega się przy tym, że dwuletni termin liczy się od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

– To korzystna dla przedsiębiorców propozycja, warto by jednak wprowadzić taką zasadę raz na zawsze – mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. – Trzeba też pamiętać, że z tej preferencji nie mogą korzystać firmy przechowujące paragony elektronicznie. One muszą trzymać je na wypadek kontroli aż do końcu okresu przedawnienia.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, w drugim półroczu ubiegłego roku odnotowano w urzędach skarbowych bardzo wyraźny wzrost zgłoszeń kas przystosowanych do rejestracji kopii w formie zapisu elektronicznego. Udział takich urządzeń w ogólnej liczbie nowo rejestrowanych kas nie przekracza jednak 20 proc.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 111 ustawy o VAT kasy muszą posiadać firmy prowadzące sprzedaż detaliczną, czyli oferujące swoje towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Podstawowe kryterium zwolnienia z tego obowiązku to wysokość obrotów. Nie muszą ich instalować firmy, w których nie przekraczają 40 tys. zł rocznie. Niższy próg obowiązuje firmy nowe – 20 tys. zł.

Czytaj też:

Zobacz

»

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT i akcyza

»

Kasy fiskalne