Potwierdzają to interpretacje indywidualne. Organy podatkowe zastrzegają jednak, że jeśli lokal mieszkalny nie jest w całości przeznaczony na potrzeby firmowe, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego nabycie wolno odliczyć jedynie w części proporcjonalnie przypadającej na metraż wykorzystywany w działalności gospodarczej.
Tylko zapłacone
Z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Zgodnie z pkt 32 tego przepisu kosztami nie są również naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów podatkowych.
Z kolei z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT wynika, że nie uważa się za koszty odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Koszty tak, ale w proporcji
Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lutego 2011 (IPPB1/415-1101/10-2/MT). Z pytaniem zwrócił się adwokat, który nie był pewien, czy wydatki na odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania są kosztem podatkowym.
We wniosku wyjaśnił, że chce kupić lokal, w którym część pomieszczeń zamierza wydzielić na kancelarię. Zakup miał być w 80 proc. sfinansowany kredytem hipotecznym.
Izba skarbowa zgodziła się na odliczenie odsetek od tego kredytu. Podkreśliła jednak, że musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między kredytem i przychodem z działalności gospodarczej. Decydujące znaczenie ma więc faktyczne przeznaczenie kredytu.
Z odpowiedzi wynika oczywiście, że podatnik może uwzględnić w rozliczeniach PIT tylko część odsetek (stosując proporcję powierzchni wykorzystywanej w działalności gospodarczej do całego metrażu).
Podobny wniosek wypływa z interpretacji tej samej izby z 19 stycznia 2011 (IPPB1/415-1035/10-2/RS). Dotyczy ona podatniczki, która zamierzała rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (usługi edukacyjne) w mieszkaniu, którego zakup w całości sfinansowała kredytem.
Miała wątpliwości co do możliwości zaliczenia odsetek do kosztów podatkowych. Izba wyjaśniała, że przepisy nie uzależniają możliwości zaliczania do kosztów odsetek od rodzaju kredytu lub jego nazwy stosowanej przez bank.
Decyduje przeznaczenie kredytu. Istotne jest więc tylko to, czy spłata kredytu dotyczy składnika majątku przedsiębiorstwa lub majątku osobistego przedsiębiorcy, ale wykorzystywanego na potrzeby firmy.
Izba nie miała wątpliwości, że skoro lokal mieszkalny będzie w części wykorzystywany w prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego nabycie mogą być zaliczone do kosztów (więcej o tej interpretacji w artykule Odsetki od kredytu na firmowy lokal).
Nie zawsze bezpośrednio
Organy podatkowe zaznaczają, że dla prawidłowego rozliczenia kosztów podatkowych istotny jest moment poniesienia przez podatnika wydatków związanych ze spłatą odsetek. Od chwili przekazania lokalu do użytkowania zapłacone odsetki od kredytu należy zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast odsetki uiszczone wcześniej zwiększają wartość początkową nieruchomości i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne (oczywiście jeśli podatnik podejmie decyzję o amortyzacji).
Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej z Poznaniu z 21 grudnia 2010 (ILPB1/415-1077/10-2/AO).
Musi być związek z przychodem
Przykładem niekorzystnej dla podatnika odpowiedzi jest interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 27 grudnia 2010 (IBPBI/1/415-990/10/ZK).
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która w 2006 r. kupiła budynek mieszkalny. Aby przeprowadzić w nim remont, zaciągnęła kredyt. Remont objął część mieszkalną i pomieszczenia przeznaczone pod wynajem dla turystów.
Podatniczka przeznaczyła 26 proc. powierzchni użytkowej budynku na wynajem. Jej zdaniem odsetki od kredytu mają związek z uzyskanym przychodem i to mimo że kredyt został zaciągnięty w 2006 r. a działalność rozpoczęła dopiero w 2010 r.
Fiskus był jednak innego zdania. Nie zgodził się na odliczenie odsetek.
Zdecydowało to, że kredyt został zaciągnięty cztery lata przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Izba uznała więc, że wydatki nie spełniają definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
Kredyt nie został bowiem zaciągnięty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani na jej potrzeby. Oznacza to, że również jego spłata i oprocentowanie jest niezależne od tego, czy wnioskodawczyni ją prowadzi.
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty » Co można wrzucić w koszty » Odsetki