- Niedługo będę podpisywać umowę z ARMIR z wnioskiem o dofinansowanie. Będę nadbudowywać budynek. Górę tego budynku przeznaczę pod agroturystykę. Czy będę mogła odliczać VAT od materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz?

Tak

, jeżeli czytelniczka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zasadniczo usługi agroturystyczne podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 8 proc., na podstawie art. 146a pkt 2 i  poz. 163 w

załączniku nr 3

do

ustawy o podatku od towarów i usług

.

Jeśli więc czytelniczka nie wybrała zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na wielkość obrotów (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT), to w zakresie, w jakim kupowane przez nią towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy).

Na tej samej zasadzie podatnik prowadzący usługi agroturystyczne odliczy też VAT wykazany na fakturach za zakupy m.in. sprzętu rekreacyjnego, rowery górskie i quady, które będzie wypożyczać gościom, roślin, krzewów, altany, grilla, mebli ogrodowych, oświetlenia, utwardzenia ścieżek w gospodarstwie agroturystycznym (patrz. postanowienia Urzędu Skarbowego w Rykach z 14 lutego 2007 r.: PP/443-27/06/2, PP/443-27/06/3).

Jeśli jednak czytelniczka miałaby wykorzystywać nadbudowane pomieszczenia tylko częściowo na działalność agroturystyczną (opodatkowaną VAT), a częściowo na cele prywatne, to VAT odliczy tylko w takim zakresie, w jakim będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT

.

Wynika to z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Przepis ten nakazuje obliczać podatek naliczony według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Ma to zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy nieruchomość zostałaby nabyta, jak i gdy zostałaby wytworzone. Nie chodzi tu jednak o wytworzenie (wybudowanie) nieruchomości w całości od podstaw. Wytworzenie nieruchomości to zarówno jej wybudowanie, jak i ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy o VAT).

Z kolei w świetle przepisów o podatku dochodowym ulepszenie może nastąpić w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji (art. 22g ust. 17 ustawy o PIT i art. 16g ust. 13 ustawy o CIT).

Podkreślmy jednak raz jeszcze, że obowiązek proporcjonalnego odliczania VAT dotyczy tylko sytuacji, gdy czytelniczka poniosłaby nakłady na nadbudowę, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej.

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Odliczenie VAT » Proporcja odliczenia