Zgodnie z ministerialnym projektem, w dużej mierze jest powtórzeniem rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu z 22 grudnia 2010. Ale wprowadza kilka zmian.

Ulga dla konserwatorów...

Przede wszystkim zwolnienie z VAT dla usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków.

Będzie ono obowiązywać co do zasady od 1 kwietnia, ale firmy mogą zdecydować o stosowaniu go wstecz od 1 stycznia 2011. Zwolnienie to jest jedynie czasowe, bo tylko do końca 2011 r.

Dodatkowo uzależnione jest od  spełnienia następujących warunków:

1) prace konserwatorskie i restauratorskie muszą być wykonywane przez osoby mające kwalifikacje uprawniające do  prowadzenia tych prac (w przypadku gdy prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez taką osobę lub podmiot zatrudniający takie osoby, ewentualnie przez wspólników będących takimi osobami warunkiem jest, aby w pozwoleniu wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków została określona osoba odpowiedzialna za prowadzenie tych prac) oraz

2) zabytek musi być przed  rozpoczęciem i w okresie wykonywania prac objęty wpisem do rejestru zabytków lub wpisem do inwentarza muzeum lub musi wchodzić w skład narodowego zasobu bibliotecznego oraz

3) na prowadzenie tych prac musiało zostać wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Również tylko do końca 2011 r. i także gdy podatnik się na to zdecyduje, z mocą już od 1 stycznia 2011, przewidziano zwolnienie dla usług świadczonych przez instytucje gospodarki budżetowej wyłącznie na rzecz jednostki, która je utworzyła, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 140 – 153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy, oraz usług komunikacji miejskiej (§ 44 projektu rozporządzenia).

...i dla PAN

Dotychczasowe zwolnienie dla usług edukacyjnych obejmie też usługi świadczone przez jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty badawcze. Ich działalność edukacyjna nie musi się odbywać na poziomie wyższym i, gdyby nie zapis w nowym rozporządzeniu, mogłyby powstać wątpliwości, czy i jej dotyczy zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

Doprecyzowany został warunek stosowania zwolnienia dla importu towarów dokonywanego przez instytucje lub organy Unii Europejskiej, posiadające siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce.

Otóż towary te nie będą mogły być przeznaczone na inne cele niż służbowe tych instytucji lub organów i nie będą mogły być odprzedawane przez okres trzech lat od dnia dopuszczenia ich do obrotu instytucjom lub organom innym niż instytucje lub organy UE.

Przeliczenie kwot w walucie obcej

Rozporządzenie określa, w  jaki sposób przeliczać wyrażone w walucie obcej kwoty wykazywane na fakturach dokumentujących usługi wstępu na imprezy masowe. Mogą być one przeliczane zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi dla celów obliczania wartości celnej importowanych towarów.

Wprost z ustawy, a nie jak dotąd z rozporządzenia, będzie wynikać stawka 0 proc. na usługi określone dotychczas w § 9 ust. 1 pkt 6, 8 – 10, 12 i 13 rozporządzenia z 22 grudnia 2010 (chodzi głównie o usługi najmu, (czarteru) środków transportu wodnego, usługi świadczone na obszarze portów morskich oraz na rzecz przewoźników lotniczych).

Zobacz, jakie inne rozporządzenia weszły w życie 1 kwietnia 2011 r.:

30 zmian w VAT w trzy miesiące

Więcej o zmianach w VAT od 1 kwietnia 2011 r. pisaliśmy w artykułach:

Więcej na temat zwolnień dla konserwatorów pisaliśmy w artykułach:

Zobacz nasz poradnik » Zmiany w VAT w 2011 r.

Zobacz

»

Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT