Dzięki tej zmianie zakres świadczonych przez nie usług zbliży się do tego, który jest oferowany w innych państwach Unii Europejskiej.

Podmioty nieposiadające siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania ani na terytorium Polski, ani na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, wykonujące w Polsce czynności podlegające VAT, mają obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego.

Jego zadaniem jest rozliczanie VAT oraz prowadzenie i przechowywanie dokumentacji i ewidencji dla celów tego podatku.

Warunki, które musi spełnić przedstawiciel podatkowy, regulowało dotąd rozporządzenie ministra finansów z 16 kwietnia 2004.

Teraz zostały one przeniesione bezpośrednio do ustawy o VAT (art. 15 ust. 8):

- musi być on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

- przez ostatnie 24 miesiące powinien terminowo rozliczać podatek od towarów i usług oraz inne podatki stanowiące dochód budżetu państwa,

- przez ostatnie 24 miesiące nie mógł podlegać odpowiedzialności na podstawie kodeksu karnego skarbowego (u podatników niebędących osobami fizycznymi wymóg ten dotyczy także głównego księgowego, ponadto w spółkach osobowych – wspólników, w pozostałych podmiotach – członków władz zarządzających),

- ma uprawnienia do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Nowelizacja  z 18 marca

poszerzyła ponadto krąg podmiotów mogących pełnić rolę przedstawiciela podatkowego, znosząc obowiązek posiadania uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg w odniesieniu do agencji celnych.

W konsekwencji od 1 kwietnia 2011 agencje celne niemające takich uprawnień będą mogły pełnić funkcję przedstawicieli podatkowych zagranicznych podmiotów importujących na terytorium Polski towary, których miejscem przeznaczenia jest inny kraj UE i wywożonych przez importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Agencja celna działająca w charakterze przedstawiciela będzie miała prawo prowadzenia dokumentacji i ewidencji a także sporządzania deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących dla celów VAT.

Komentarz

Zmiana ustawy o VAT pozwoli agencjom celnym na kompleksowe załatwianie formalności związanych z rozliczeniem cła i VAT w imieniu podmiotów, które nie wykonują na terytorium Polski innych czynności oprócz importu i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Biorąc pod uwagę, że wprowadzeniu tej zmiany towarzyszyć będzie także uchylenie wymogu przedstawiania zabezpieczenia w imporcie (w celu neutralnego rozliczenia VAT z tytułu importu towarów), niewątpliwie nowelizacja zwiększy atrakcyjność Polski w oczach zagranicznych przedsiębiorców i przyczyni się do rozwoju usług celnych w Polsce.

Autorka jest doradcą podatkowym,menedżerem w firmie doradczej KPMG

Zobacz najnowszą nowelizację ustawy VAT:

- ustawę z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (DzU nr 64, poz. 332)

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz serwis:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Przedstawiciel podatkowy

Zobacz nasz poradnik:

Zmiany w VAT w 2011 r.