- Spółka z o.o. prowadzi sieć sklepów z ubraniami. W celu zwiększenia sprzedaży chcemy zaoferować klientom możliwość zakupu bonów podarunkowych o różnych wartościach. Posiadacz bonów będzie uprawniony do ich wymiany na towary. Bony będą sprzedawane po cenie nominalnej, będą mieć termin ważności. Jeśli posiaddacz wybierze towary o wartości niższej niż kwota, na jaką opiewa bon, to posiadacz nie otrzyma zwrotu różnicy. Sprzedaż bonów spółka rejestruje w kasie fiskalnej. Kiedy należy wykazać przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

Sprzedaż takiego bonu należy traktować tak jak otrzymanie zaliczki. Nie wpłynie więc ona na wysokość przychodów. Spółka wykaże je dopiero, gdy klient wymieni bon na towar lub w momencie upływu terminu ważności.

W opisanej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT. Wynika z niego, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Organy podatkowe w odpowiedziach na pytania podatników potwierdzają, że bon towarowy nie jest ani rzeczą‚ ani prawem majątkowym, ani usługą. Dlatego przy jego wydaniu nie należy wykazywać przychodu na podstawie ogólnej reguły wyrażonej w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Mówi on bowiem, że za datę powstania przychodu, co do zasady, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Przychód dla celów CIT spółka będzie musiała wykazać w momencie wydania towaru, za który klient zapłaci bonem towarowym.

Jeśli łączna wartość nabytych towarów będzie niższa od wartości nominalnej bonu, to nadwyżkę spółka również musi ująć jako przychód (w momencie realizacji bonu). Jeżeli natomiast bon straci ważność, to spółka powinna ująć przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Zgodnie z nim przychodami są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

Za taką interpretacją przepisów opowiedziały się m.in. Izba Skarbowa w Warszawie 28 lutego 2011 (IPPB5/423-77/11-2/RS) i Izba Skarbowa w Bydgoszczy 15 lipca 2010 (ITPB3/423-224/10/AW).

Czytaj też

»

Zapłatę za voucher należy traktować jako zaliczkę

Zobacz

»

PIT i CIT

»

Przychody

»

Zaliczki i zadatki

Interpretacje podatkowe

»

bony