Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 7 lutego 2011 (IPPB1/415-1000/10-3/EC).
Wnioskodawca jest jednym z udziałowców wielu spółek komandytowych. Inni udziałowcy udzielili w przeszłości (i mogą udzielić w przyszłości) tym spółkom oprocentowanych pożyczek. Zostały (zostaną) od nich naliczone odsetki. Udziałowcy rozważają umorzenie części lub całości tych odsetek.
Pojawiło się więc pytanie, czy spowoduje to uzyskanie jakiegokolwiek przychodu przez wnioskodawcę. Dlatego zwrócił się z wnioskiem o interpretację. Jego zdaniem umorzenie odsetek od pożyczki udzielonej spółce nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu opodatkowanego PIT.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Zauważyła, że ustawa o PIT nie zawiera precyzyjnej definicji pojęcia „nieodpłatne świadczenia”.
Po analizie językowej i po sięgnięciu do przepisów prawa cywilnego można jednak stwierdzić, że będzie to każde zdarzenie prawne lub gospodarcze, którego skutkiem jest przysporzenie w majątku podatnika niezwiązane z odpłatnością.
Umorzenie spółce komandytowej odsetek od udzielonej jej pożyczki będzie zdarzeniem powodującym dla spółki uzyskanie przychodu. Tym samym pojawi się on również u udziałowca spółki (w wielkości proporcjonalnej do wielkości jego udziału). Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu PIT.
Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC
Komentuje Piotr Zawacki, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Interpretacja ta wpisuje się w ugruntowaną już linię orzeczniczą władz skarbowych. Zgodnie z nią umorzone odsetki od pożyczki udzielonej spółce niebędącej osobą prawną są dla niej nieodpłatnym świadczeniem.
W konsekwencji wspólnicy takiej spółki zobowiązani są do rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości umorzonych odsetek. Identyczne stanowisko zajęła m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 12 lutego 2010 (IPPBI/1/415-983/09/BK).
Zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podlega wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć pod pojęciem „nieodpłatne świadczenie”.
Jednak zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą są to wszystkie zdarzenia, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku mające konkretny wymiar finansowy.
W analizowanej sytuacji, w wyniku umorzenia przez pożyczkodawcę należnych mu odsetek od pożyczki, spółka komandytowa de facto uzyskuje możliwość korzystania z cudzych środków pieniężnych nieodpłatnie. Należy więc zgodzić się ze stanowiskiem władz skarbowych, że w wyniku takiego umorzenia spółka komandytowa otrzymuje konkretne przysporzenie majątkowe.
Brak obowiązku zapłaty odsetek od udostępnionych w ramach pożyczki środków pieniężnych skutkuje bowiem tym, że firma korzystająca z cudzego kapitału nieodpłatnie znajduje się w sytuacji bardziej uprzywilejowanej niż takie, który zaciągają pożyczki na zasadach rynkowych (tj. za wynagrodzeniem).
Tym samym każdy ze wspólników spółki niebędącej osobą prawną będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku.
Komentowana interpretacja, mimo że dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, może mieć również zastosowanie względem podatników CIT. Zawarte w ustawie o CIT regulacje dotyczące przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia są bowiem takie same jak w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czytaj też:
Zobacz:
»
»
»
» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Przychody » Nieodpłatne świadczenia
Interpretacje podatkowe
»