Coraz częstszą praktyką pracodawców jest organizowanie w firmie konkursów różnego rodzaju – w zależności od branży. Cel jest jeden: zdopingować zatrudnionych do wzajemnej rywalizacji, a tym samym – do osiągania coraz lepszych wyników. Stąd konkursy np. na najlepszego sprzedawcę czy akwizytora.
[srodtytul]Konkurs w pracy[/srodtytul]
– W ubiegłym roku wygrywałem kilkakrotnie rywalizację z kolegami, co wiązało się z gratyfikacją finansową. Teraz jednak nie wiem, czy mam to wykazać w zeznaniu podatkowym za ubiegły rok czy też nie zawracać sobie tym głowy. W sumie otrzymane przeze mnie nagrody od pracodawcy w całym roku nie przekroczyły kwoty zwolnienia – zastanawia się nasz czytelnik.
Sprawa nie jest tak oczywista, jak na pierwszy rzut oka wygląda.
Przede wszystkim dlatego, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof) wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego są opodatkowane 10-proc. podatkiem zryczałtowanym. Pobiera go organizator wypłacający nagrodę lub wygraną.
[wyimek][b]2280 zł[/b] do tej sumy jednorazowa wygrana, m.in. w loterii promocyjnej, jest zwolniona z podatku[/wyimek]
Ponadto na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a updof zwolnione z podatku są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wygrana nie przekracza 2280 zł.
[srodtytul]Jaki podatek[/srodtytul]
Wygrane w konkursach organizowanych przez pracodawców nie mieszczą się jednak ani w zwolnieniu podatkowym, ani w przychodach podlegających ryczałtowi.
– [b]Motywowanie pracowników do lepszej pracy i przyznawanie nagród najlepszym nie ma nic wspólnego z ogólnie dostępnymi konkursami. To jest premia za szczególnie sumienne wykonywanie swoich obowiązków i stanowi przychód ze stosunku pracy[/b] podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, od których powinny zostać odprowadzone: podatek oraz składki do ZUS – podkreśla Bartosz Matusik, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper Wiater. I dodaje: – Pracownik biorący udział w takim konkursie ogłoszonym przez pracodawcę wykonuje bowiem obowiązki wynikające z umowy o pracę.
Według niego dochodem podatnika (tyle że z działalności gospodarczej) byłaby również premia przyznana np. przez producenta samochodów dilerowi, który w prowadzonej działalności gospodarczej wykazuje najlepsze wyniki w sprzedaży jego aut.
Są jednak takie przypadki, kiedy w relacjach między pracodawcą a pracownikiem może wchodzić w grę opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10 proc. lub zwolnienie z opodatkowania.
– Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy udział w konkursie nie będzie związany z wykonywaniem obowiązków pracowniczych – podkreśla w rozmowie z „Rz” Bartosz Matusik.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, [mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]