Wynika tak z najnowszych interpretacji podatkowych.

– Dotychczas organy podatkowe twierdziły zwykle, że pracownikowi przysługuje zwolnienie z podatku niezależnie od tego, czy sam kupił okulary i otrzymał zwrot od pracodawcy, czy też faktura zakupu została od razu wystawiona na firmę – mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Tak też uznał [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 1 lipca 2009 r. (nr IPPB2/415-274/09-4/JB)[/b]. Sprawa dotyczyła spółki, która zwraca pracownikom koszt okularów korekcyjnych do 200 zł. Pracownik musi mieć zalecenie od lekarza oraz fakturę zakupu.

O tym, że pracodawca musi zapewnić zatrudnionym okulary korygujące wzrok, jeżeli badania okulistyczne w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy komputerze, mówi [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/1998/DU1998Nr148poz%20973.htm]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1 grudnia 1998 r.[/link]

Dyrektor warszawskiej Izby Skarbowej nie miał wątpliwości, że w tej sytuacji pracownik nie płaci podatku. Uznał, iż nie ma znaczenia, czy faktura dokumentująca zakup okularów korekcyjnych wystawiona jest na pracownika czy pracodawcę. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp#roz3]ustawy o PIT[/link] zwolnione jest zarówno samo świadczenie (czyli okulary), jak i ekwiwalent (pieniądze).

[b]W najnowszej swojej interpretacji minister finansów zajął jednak inne stanowisko (nr DD3/033/179/CRS/10/PK-1244), niekorzystne dla podatnika. Uznał, że jeśli firma zwraca pracownikowi poniesione przez niego koszty zakupu okularów, musi doliczyć kwotę zwrotu do przychodów ze stosunku pracy oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.[/b]

– Minister zmienił stanowisko, choć przepisy się nie zmieniły. Moim zdaniem nie ma to uzasadnienia, gdyż z ustawy o PIT wynika, że zwolniony z podatku jest też ekwiwalent za okulary, czyli wypłata pieniędzy – mówi Marek Gadacz.

Jeszcze w [b]czerwcu 2010 r. (nr IPPB4/415-274/10-4/JS)[/b] fiskus twierdził, że zwrot kosztów, jakie pracownik poniósł na zakup okularów, nie jest jego przychodem. Płatnik nie musi zatem pobierać zaliczki.

Co ciekawe, z bazy resortu finansów znikają korzystne dla podatników interpretacje.

[ramka][b]Komentuje Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP[/b]

Stanowisko fiskusa jest niekorzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, gdyż może zwiększać koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika z niego, iż pracodawca powinien zobowiązać zatrudnionego, by u optyka prosił zawsze o wystawienie faktury na firmę. Większość zakładów pracy stosuje takie rozwiązania. Jednakże dotychczas były również interpretacje, które potwierdzały, że nie jest to konieczne, by skorzystać ze zwolnienia z podatku. Teraz jednak organ wycofuje się z tego stanowiska, mimo że w przepisach nie było żadnych zmian dotyczących tej kwestii.[/ramka]

[ramka][b]Czytaj więcej o [link=http://www.rp.pl/temat/55976.html]PIT od świadczeń dla pracowników[/link][/b][/ramka]