Aktualizacja: 20.02.2019 05:30 Publikacja: 20.02.2019 05:30
Foto: Adobe Stock
Zwracane przez spółkę kapitałową członkom rad nadzorczych, niebędących jej pracownikami (pełniących funkcję na podstawie wyłącznie aktu powołania) – koszty ich zakwaterowania i przejazdu/dojazdu na posiedzenia rady nadzorczej, z miejscowości zamieszkania tych osób do miejscowości, w której mieści się siedziba spółki nie podlegają – według organów podatkowych – zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b i ust. 13 pkt 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od PIT są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, ale tylko do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej oraz pod warunkiem, że otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wydatki takie, poniesione na rzecz członków rad nadzorczych, są dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT. Nie odbywają oni bowiem podróży, o której mowa w art. 775 § 1 k.p. Podróż to zdarzenie incydentalne, tymczasowe i krótkotrwałe w stosunku do zadania powierzonego członkom rad nadzorczych spółki z tytułu pełnionej przez nich funkcji. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy nie można uznać, że członkowie rad nadzorczych podróżując na posiedzenia rady przebywają w podróży. Przejazdy te związane są z pełnioną przez nich funkcją i nie mają charakteru incydentalnego w stosunku do wykonywanych w spółce zadań (por. interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 5 września 2018 r., 0112-KDIL3-1.4011.308.2018.3.IM; z 18 maja 2018 r., 0113-KDIPT2-3.4011.188. 2018.1.PR). Innego zdania są jednak sądy administracyjne (por. wyrok NSA z 30 maja 2018 r., II FSK 1446/16; wyrok WSA w Opolu z 18 lipca 2018 r., I SA/Op 166/18; wyrok WSA w Łodzi z 25 października 2018 r., I SA/Łd 491/18), według których pojęcia podróży osób niebędących pracownikami nie należy utożsamiać z definicją podróży służbowej, odbywanej przez pracowników (zawartą w prawie pracy). W związku z tym, członkowie rady nadzorczej spółki niebędący jej pracownikami mogą korzystać ze zwolnienia od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT, o ile odbywają oni podróż, której celem jest osiągnięcie przychodu. Otrzymane przez nich świadczenie nie może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dwuletni termin na skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi jest niezgo...
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przych...
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatk...
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas