Aktualizacja: 20.02.2019 05:30 Publikacja: 20.02.2019 05:30
Foto: Adobe Stock
Zwracane przez spółkę kapitałową członkom rad nadzorczych, niebędących jej pracownikami (pełniących funkcję na podstawie wyłącznie aktu powołania) – koszty ich zakwaterowania i przejazdu/dojazdu na posiedzenia rady nadzorczej, z miejscowości zamieszkania tych osób do miejscowości, w której mieści się siedziba spółki nie podlegają – według organów podatkowych – zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b i ust. 13 pkt 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od PIT są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, ale tylko do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej oraz pod warunkiem, że otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wydatki takie, poniesione na rzecz członków rad nadzorczych, są dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT. Nie odbywają oni bowiem podróży, o której mowa w art. 775 § 1 k.p. Podróż to zdarzenie incydentalne, tymczasowe i krótkotrwałe w stosunku do zadania powierzonego członkom rad nadzorczych spółki z tytułu pełnionej przez nich funkcji. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy nie można uznać, że członkowie rad nadzorczych podróżując na posiedzenia rady przebywają w podróży. Przejazdy te związane są z pełnioną przez nich funkcją i nie mają charakteru incydentalnego w stosunku do wykonywanych w spółce zadań (por. interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 5 września 2018 r., 0112-KDIL3-1.4011.308.2018.3.IM; z 18 maja 2018 r., 0113-KDIPT2-3.4011.188. 2018.1.PR). Innego zdania są jednak sądy administracyjne (por. wyrok NSA z 30 maja 2018 r., II FSK 1446/16; wyrok WSA w Opolu z 18 lipca 2018 r., I SA/Op 166/18; wyrok WSA w Łodzi z 25 października 2018 r., I SA/Łd 491/18), według których pojęcia podróży osób niebędących pracownikami nie należy utożsamiać z definicją podróży służbowej, odbywanej przez pracowników (zawartą w prawie pracy). W związku z tym, członkowie rady nadzorczej spółki niebędący jej pracownikami mogą korzystać ze zwolnienia od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT, o ile odbywają oni podróż, której celem jest osiągnięcie przychodu. Otrzymane przez nich świadczenie nie może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas