Takie stanowisko coraz częściej zajmują organy podatkowe w interpretacjach.

Przykładem są [b]odpowiedzi Izby Skarbowej w Warszawie z 29 grudnia 2010 r. (IPPB2/415-920/10-2/AK) oraz z 17 lutego 2010 r. (IPPB2/415-714/09-3/MK)[/b].

Co do zasady dochody otrzymane przez pracownika powinny zostać opodatkowane, a obowiązkiem pracodawcy jest obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Przychody ze stosunku pracy są wymienione w art. 12 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307c.asp]ustawy o PIT[/link]. Lista ich jest na tyle szeroka, że do przychodów pracownika zaliczyć należy praktycznie wszystkie otrzymane przez niego przychody i świadczenia w naturze.

[ramka][b]Prawie wszystkie świadczenia od pracodawcy są jak pensja[/b]

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.[/ramka]

[srodtytul]Przychód ze stosunku pracy[/srodtytul]

W przywoływanych interpretacjach podkreślano, że tylko świadczenia, które może otrzymać wyłącznie pracownik, są przychodem ze stosunku pracy. Nie zalicza się więc do nich świadczeń, które mogą uzyskać także inne osoby.

Problem w tym, że trudno jest znaleźć potwierdzenie takiej argumentacji w przepisach ustawy o PIT. Mimo to izba skarbowa zgodziła się z podatnikiem, stwierdzając: „w przypadku utworzenia przez spółkę nowego programu lojalnościowego (…), którego grono beneficjentów – podmiotów korzystających z rabatów, nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o PIT u uczestników programu nie powstanie”.

[srodtytul]Tylko pracownik czy także rodzina[/srodtytul]

Można więc zauważyć następującą linię interpretacyjną obraną przez organy podatkowe: [b]jeżeli rabaty czy opusty w ramach programu lojalnościowego zostaną przyznane tylko pracownikom, to powstanie u nich przychód ze stosunku pracy (należy je opodatkować jak inne świadczenia pracownicze).

Jeśli jednak opusty zostaną zaoferowane też szerszej grupie (na przykład rodzinom pracowników), to nie są opodatkowane.[/b]

Wtedy ani u pracowników, ani u innych uczestników takiego programu nie powstanie przychód, od którego trzeba płacić PIT.

[srodtytul]Interpretacja nie chroni wszystkich[/srodtytul]

Taka wykładnia przepisów niewątpliwie jest bardzo korzystna dla pracodawców, którzy dzięki uzyskanym na zadane pytanie odpowiedziom mogą bez ryzyka zaniechać poboru zaliczek na podatek dochodowy. Trzeba jednak pamiętać, że interpretacje indywidualne nie są powszechnie obowiązującą wykładnią prawa i dotyczą tylko danej sprawy przedstawionej w pytaniu.

Nie można więc wykluczyć, że fiskus zmieni zdanie i będzie żądał podatku od takich świadczeń np. od osób, które uczestniczyły w programie lojalnościowym (ich nie chroni interpretacja otrzymana przez pracodawcę, który działa w charakterze płatnika). Tym bardziej że uzasadnienia do korzystnych dla podatników i płatników odpowiedzi nie są w pełni przekonujące.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]

[ramka][b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/591925.html]Jak korzystnie rozliczyć program lojalnościowy[/link],

[link=http://www.rp.pl/artykul/457642.html]Rabat dla pracowników to obniżenie ceny, a nie dochód[/link],

[link=http://www.rp.pl/artykul/499152.html]Sprzedaż pracownikom po niższej cenie ma swoje konsekwencje[/link].[/ramka]