Od 1 stycznia 2011 r., zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link], zwolnione od podatku są „przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki”.
Ta nowa regulacja wpływać też może na kwalifikację wydatków związanych z wniesieniem takich wkładów jako kosztów uzyskania przychodów. Chodzi chociażby o podatek od czynności cywilnoprawnych (od zmiany umowy spółki), niekiedy koszty notarialne.
Mając w pamięci orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące kosztów podniesienia kapitału zakładowego w spółkach z o.o. czy kapitału akcyjnego w spółkach akcyjnych, [b]można się spodziewać, że także koszty wniesienia wkładów do spółki osobowej zostaną przez organy podatkowe potraktowane jako służące osiąganiu przychodów zwolnionych od podatku[/b] (o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b).
[b]Jako takie będą więc uznane za wyłączone z kosztów uzyskania przychodów[/b]. W świetle art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o PIT nie uważa się przecież za takie kosztów służących osiągnięciu przychodów zwolnionych od podatku.
[b]Takiej interpretacji należy oczywiście zdecydowanie się sprzeciwić.[/b] Wniesienie wkładu nie jest celem samym w sobie, lecz raczej środkiem ku temu, by prowadzić działalność w formie spółki osobowej i uzyskiwać przychody w ramach działalności gospodarczej.
Tym samym koszty związane z wniesieniem aportu do spółki osobowej powinny być traktowane przede wszystkim jako służące prowadzeniu działalności gospodarczej za pośrednictwem tej spółki, a nie uzyskaniu przychodu (z wniesienia wkładu) zwolnionego od podatku. Należy zatem uznać, że tego rodzaju wydatki powinny być kosztami uzyskania przychodów.
[i]Autor jest wspólnikiem w kancelarii EOL, współautor komentarza do ustawy o PIT[/i]
[ramka][b]Zobacz poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/585325.html]Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 r.[/link][/b] [/ramka]
[ramka][b]Zapoznaj się także z poradnikiem: [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]