Pakiety medyczne dające łatwy dostęp do lekarza to standard w polskich firmach. Korzysta z nich 1,5 – 2 mln osób.
Dotychczas prywatna opieka zdrowotna, którą firmy opłacają pracownikom, była wolna od VAT. Już 1 lutego może się to zmienić. Pracodawca, fundując pakiet medyczny wartości np. 100 zł miesięcznie, będzie musiał odprowadzić od tego 23-proc. VAT. Jednocześnie nie będzie mógł przerzucić tych kosztów na zainteresowanego.
– Po takich zmianach fundowanie abonamentów medycznych może się stać nieopłacalne – mówi Tomasz Grunwald, partner w firmie doradczej KPMG.
Grunwald wyjaśnia, że zmiany wynikają z dwóch nowelizacji ustawy o VAT. Pierwsza, która obowiązuje od 1 stycznia, zmieniła zasady zwolnienia z tego podatku świadczeń medycznych. Obok zakresu usług zasadnicze stało się to, kto je świadczy. Bez VAT pozostaną m.in. usługi, które służą profilaktyce, ratowaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej oraz lekarzy, pielęgniarki, dentystów.
– Z nowelizowanych przepisów wynika jednoznacznie, iż po 1 lutego nie będzie już podstawy zwolnienia z VAT pakietów przekazywanych pracownikom – mówi Roman Namysłowski, starszy menedżer w firmie doradczej Ernst & Young. – Oznacza to kolejny duży spór związany z opodatkowaniem świadczeń medycznych.
23 złote - o taką kwotę może zdrożeć pakiet medyczny, za który firma płaci obecnie 100 zł miesięcznie
Tymczasem trwają kontrowersje związane z objęciem pakietów podatkiem PI T, co wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z maja 2010 roku. Sąd przyznał w niej rację fiskusowi, twierdząc, iż pakiety medyczne są objęte PIT. Jednak wiele firm nie pobierało od nich podatku dochodowego, a prawidłowość takiego postępowania potwierdzały interpretacje organów podatkowych. Problem wystąpił w momencie, gdy fiskus zmienił zdanie i zażądał zapłaty PIT.
Nie wszyscy eksperci podzielają jednak obawy dotyczące objęcia VAT świadczeń dla pracowników.
– Przepisy rzeczywiście budzą wątpliwości i powinny zostać doprecyzowane przez Sejm w trakcie prac nad projektem nowelizacji. Jednak nawet gdyby posłowie ich nie poprawili,
to istnieją bardzo mocne argumenty za dalszym stosowaniem zwolnienia z VAT pakietów medycznych – mówi Jerzy Martini, partner w Kancelarii Baker & McKenzie.
Dobra wiadomość jest taka, że bez podatku pozostaną opłacane przez firmy świadczenia medycyny pracy, np. badania okresowe. – To dlatego, że przedsiębiorcy nabywają je de facto do własnych celów, gdyż taki obowiązek nakłada na nich prawo pracy – wyjaśnia Grunwald.
Zobacz więcej:
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne
» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Świadczenia dla pracowników
» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
Zobacz poradnik
»
»
»