Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji nr IBPP4/443-1557/10/JP. Pytanie w tej sprawie zadała parafia, która prowadzi remont budynku kościoła parafialnego. Na przełomie 2010 i 2011 roku planuje inwestycję, która ma poprawić stan techniczny ogrodzenia oraz wygląd otoczenia kościoła. Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Nie będzie prowadzone w ramach działalności gospodarczej. Parafia nie będzie też pobierała żadnych opłat ani świadczyła usług, nie osiągnie również dochodów. Będzie ponosić koszty utrzymania porządku. Ponadto nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie składa deklaracji VAT-7. Zapytała więc, w jaki sposób rozliczyć inwestycję i czy przysługuje jej prawo do odliczenia.
Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że [b]prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przysługuje podatnikowi VAT. Wyklucza to możliwość odliczenia przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.[/b] Nie można także odliczyć VAT, jeśli zakupione rzeczy lub usługi mają być wykorzystane do czynności zwolnionych z tej daniny.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] parafia nie spełnia podstawowego warunku uprawniającego do odliczenia podatku zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi. Nie jest mianowicie podatnikiem VAT i nie osiągnie w związku z remontem żadnych dochodów.