[b]Spółka z o.o. zamierza kupić samochód osobowy w Polsce w celu wynajęcia go za granicę spółce, której jest głównym udziałowcem. Auto będzie wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej tej zagranicznej spółki. Umowa najmu będzie zawarta na okres dłuższy niż pół roku. Czy polskiej spółce przysługuje pełne odliczenie VAT od zakupu tego pojazdu w Polsce?[/b] – pyta czytelnik.

Tak, możliwe jest pełne odliczenie VAT od zakupu w Polsce auta wynajętego zagranicznej spółce powiązanej.

Ponieważ wynajem samochodu przez spółkę nie będzie miał takiego krótkotrwałego charakteru, to miejsce świadczenia tej usługi będziemy ustalać przy zastosowaniu ogólnej zasady zawartej w art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link].

[ramka][b]Kiedy usługa jest krótkoterminowa[/b]

Na podstawie art. 28j ustawy o VAT miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy.

Przez krótkoterminowy wynajem środków transportu rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni.[/ramka]

Będzie to miejsce, w którym zagraniczny usługobiorca (podatnik w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT) posiada siedzibę. W Polsce usługa ta nie będzie opodatkowana.

[srodtytul]Z prawem do odliczenia[/srodtytul]

Jeżeli chodzi o odliczenie VAT, to na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT polski podatnik ma również prawo do odliczenia podatku od nabytych towarów, gdy dotyczą one świadczenia usług poza terytorium kraju, jeżeli VAT mógłby być odliczony, gdyby usługa była wykonywana w Polsce.

Warunkiem takiego odliczenia jest, aby podatnik miał dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tą usługą. Z umowy najmu z zagraniczną firmą powinno zatem wynikać, że jej przedmiotem jest właśnie ten (zakupiony w celu najmu) samochód.

[srodtytul]Bez limitu[/srodtytul]

Przy zakupie samochodu osobowego odliczyć można 60 proc. VAT i nie więcej niż 6000 zł. Ograniczenie to nie dotyczy podatników, których przedmiotem działalności jest oddanie w odpłatne używanie takich samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

Konieczne jest jednak, aby samochód ten był przez podatnika przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na te cele (w tym wypadku na cele najmu) przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy (art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT).

Jeżeli zatem przedmiotem działalności gospodarczej polskiej spółki jest również m.in. najem samochodów i pojazd od momentu zakupu byłby przeznaczony na wynajem na okres nie krótszy niż sześć miesięcy, to możliwe byłoby pełne odliczenie VAT od jego zakupu, gdyby taka usługa była wykonywana w Polsce.

W związku z tym, gdy miejscem świadczenia tej usługi jest terytorium innego kraju, także możliwe będzie pełne odliczenie VAT od tego auta (przy założeniu że spółka będzie mieć dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tą usługą).

[srodtytul]Interpretacje potwierdzają[/srodtytul]

Potwierdzają to [b]interpretacje Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 maja 2010 r. (ITPP2/443-185a/AD i ITPP2/443-185b/AD). [/b]

Dotyczyły one polskiej spółki, która planowała wynająć samochody osobowe firmie posiadającej siedzibę i prowadzącej działalność na terenie Rosji. Umowy najmu zostaną zawarte na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Spółka wprawdzie leasingowała te samochody w Polsce, lecz ich nie zakupiła, to reguły odliczenia są podobne. Izba stwierdziła, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, z uwagi na to że firma będąca usługobiorcą (posiadająca siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Rosji) spełnia definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, miejscem świadczenia i opodatkowania usług wynajmu będzie terytorium Rosji.

Ponadto izba zwróciła uwagę, że gdyby miejscem jej świadczenia było terytorium Polski, to uwzględniając, że przedmiotem działalności spółki będzie najem samochodów, przysługiwałoby jej prawo do obniżenia VAT należnego o pełną kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nią związanych.

Spółka ma zatem prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od leasingodawcy w pełnej wysokości, pod warunkiem że posiada dokumenty, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT (potwierdzające związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza Polską).