Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków.
– [b]Wystąpiłem do przełożonych o dofinansowanie wyjazdu mojego dziecka na ferie zimowe. Czy taka dopłata będzie opodatkowana?[/b] – pyta czytelnik „Rz”.
[b]Nie.[/b] Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT, pod warunkiem że:
- dziecko nie ma więcej niż 18 lat,
- wypoczynek jest zorganizowany przez uprawniony podmiot,
- wydatek został udokumentowany.
Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 78 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C2C49A221C8606C6C10A34D1582D8305?id=346580]ustawy o PIT[/link]. Przepis ten wymienia – jako zwolnione z podatku – dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące taką działalność w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są też dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.
Jeśli wakacje są finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra) – zwolniona jest cała kwota. Jeśli z innych źródeł – mamy roczny limit do 760 zł.
Aby skorzystać z preferencji, pracownik musi mieć potwierdzenie, że pociecha przebywała na zorganizowanych wakacjach, a także dowód zapłaty. Przydadzą się więc faktura albo rachunek, przelew bankowy, przekaz pocztowy lub KP. Z dokumentów powinno wynikać, kto zorganizował wakacje, dla kogo i jaką one miały formę.
Pamiętajmy, że [b]fiskus nie zgodzi się na zwolnienie z PIT dopłat do wyjazdów organizowanych przez samych rodziców. [/b]