[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 21 października 2010 r. (IPPB5/423-504/10-4/JC)[/b]

Spółka pytała o możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wypłaconych nagród brutto z tytułu zysku. Twierdziła, że spełniają one podstawowe przesłanki niezbędne do uznania ich za takie koszty. Związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą i niewątpliwie wpływają na zwiększenie efektywności, jakości pracy pracowników, a tym samym przyczyniają się pośrednio do zwiększenia przychodów spółki.

Izba uznała, że to nieprawidłowe stanowisko. Kosztami podatkowymi są również koszty pracownicze, które obejmują wynagrodzenie zasadnicze, a także wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety wypłacane pracownikom oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników.

Jednak [b]nie każde świadczenie na rzecz pracownika może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przykładem są właśnie nagrody wypłacone z zysku spółki[/b].

Są one premiami wypłaconymi z zysku po opodatkowaniu, a więc z dochodu po opodatkowaniu CIT. Dlatego nie ma podstaw prawnych, aby po ustaleniu dochodu i odliczeniu należnego od niego podatku dochodowego ponownie ustalać koszty uzyskania przychodu.

Reasumując, organ uznał, że [b]wypłacone pracownikom z zysku netto nagrody w wysokości brutto, czyli razem ze składkami ubezpieczeniowymi i składkami na Fundusz Pracy i inne fundusze, nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.[/b]

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC[/i]

[ramka][b]Komentuje Piotr Woźniakiewicz, menedżer w Dziale Prawnopodatkowym PwC[/b]

W mojej ocenie organ prawidłowo zinterpretował przepisy, pod warunkiem że chodziło rzeczywiście o wypłatę z zysku po opodatkowaniu (we wniosku spółki nie było to w pełni doprecyzowane).

Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] przewidują, że możliwe jest przyznanie członkom zarządu prawa do udziału w zyskach spółki akcyjnej (art. 378 k.s.h.).

Praktyka dopuszcza także przyznanie pracownikom spółki udziału w zysku na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki. Jednak każdorazowo do takiego podziału zysku jest wymagana zgoda walnego zgromadzenia (to właśnie akcjonariusze uprawnieni są do dysponowania zyskiem).

Skoro wypłata dywidendy nie jest kosztem podatkowym (jest przesunięciem zysku opodatkowanego od spółki do akcjonariusza), to w mojej ocenie w taki sam sposób należy potraktować wypłatę z zysku na rzecz pracowników.

Za taką argumentacją przemawia to, że skoro o przyznaniu prawa do udziału w zysku decydują akcjonariusze jako pierwotnie uprawnieni do udziału w zysku i tym samym pomniejszają swoje prawo do dywidendy, to w tym momencie wypłata taka odbywa się w sposób pośredni kosztem ich uprawnień majątkowych, a nie kosztem majątku samej spółki, która jeszcze nie ma prawa do korzystania z tego zysku, gdyż nie podjęto jeszcze uchwały o przekazaniu go na kapitał zapasowy.

Jednak w niedawnym [b]wyroku WSA w Gliwicach (z 5 lipca 2010 r., I SA/Gl 287/10)[/b] przyjęto, że wypłata z zysku dla pracownika powinna być kosztem podatkowym.

Jako koronny argument podano, że nie jest świadczeniem kwalifikowanym jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych i jest dokonywana przez spółkę.

Z kolei do świadczeń na ubezpieczenia społeczne od tak wypłaconych nagród, w mojej ocenie, znajdzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 40 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], wyłączający z kosztów podatkowych składki ZUS i na Fundusz Pracy od nagród i premii wypłacanych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na koniec należy zaznaczyć, że możliwe jest przyznanie pracownikom premii z tytułu pełnionej funkcji, która jest uzależniona od wysokości osiągniętych zysków, ale nie jest wypłacana z tego zysku. Innymi słowy premia uzależniona jest od wyników osiąganych przez przedsiębiorstwo.

W takim wypadku bezspornie będzie kosztem uzyskania przychodu dla spółki. Jednocześnie zysk netto do podziału między akcjonariuszy będzie odpowiednio mniejszy (uwzględni wypłaty). Zatem efekt ekonomiczny jest podobny (mniejsza dywidenda lub mniejszy zysk przekazany na kapitał zapasowy), a zapewniamy możliwość zaliczenia omawianych wydatków do kosztów.[/ramka]