Działy specjalne produkcji rolnej to jedno ze źródeł przychodów wymienione w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawie o PIT[/link]. Uzyskujący takie dochody (niezależnie od tego czy ustalają je według norm szacunkowych czy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych) zobowiązani są do przekazania urzędom skarbowym deklaracji PIT-6/PIT-6L.
Informują w niej o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. Jeśli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, informują urząd skarbowy o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym (w odpowiedniej rubryce deklaracji, poz. 142 w części E).
[srodtytul]Wymiar zaliczek[/srodtytul]
PIT-6/PIT-6L składane są do wymiaru zaliczek. Na podstawie deklaracji urząd ustala wysokość miesięcznych zaliczek na podatek z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Ostatecznie rozliczenie osiągniętego dochodu (ewentualnie poniesionej straty) następuje w rocznym zeznaniu, składanym we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia następnego roku.
Jeśli przedsiębiorca przewiduje poniesienie straty, to podaje tę informację w PIT-6. Wówczas urząd skarbowy nie ustala wysokości zaliczek, dlatego że nie będzie podstawy do ich obliczenia. Jeśli jednak okaże się, że mimo deklarowania poniesionej straty podatnik jednak uzyska w danym roku dochód, to będzie musiał zapłacić od niego PIT w terminie do 30 kwietnia roku następnego.
[srodtytul]Dopuszczalna stawka liniowa [/srodtytul]
Warto pamiętać, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej można opodatkować 19-proc. stawką liniową. Pozwala na to art. 30c ust. 1 ustawy o PIT. Na opodatkowanie w ten sposób mogą zdecydować się podatnicy, którzy ustalają dochód na podstawie prowadzonych ksiąg.
W tym celu powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Wybór dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z liniowej stawki.
Rozliczać się w ten sposób mogą również podatnicy rozpoczynający prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w trakcie roku podatkowego. Na złożenie stosownego oświadczenia mają wówczas siedem dni od rozpoczęcia działalności.
[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/produkcji.pdf]oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działów specjalnych produkcji rolnej[/b][/link][/ramka]