Tak wynika z [link=http://www.rp.pl/artykul/560994,561062_Odpowiedz-Ministerstwa-Finansow-z-5-listopada-2010-r--na-pytanie--Rz--w-sprawie-zaliczania-do-kosztow-skladki-na-Fundusz-Pracy.html]odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”[/link].

To oznacza, że w tym wypadku nie ma zastosowania ogólna zasada, że przychody i koszty z udziału w spółce cywilnej i spółkach osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) określa się proporcjonalnie do prawa wspólnika w udziale w zysku (art. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]).

Pytanie zadaliśmy, ponieważ niektórzy wspólnicy nie opłacają składki na Fundusz Pracy z uwagi na korzystanie z ulgi w ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Istnieją więc spółki, w których jeden wspólnik płaci składkę na fundusz, a inny nie.

Gdyby w tym wypadku stosować zasadę wynikającą z art. 8 ustawy o PIT, to składkę opłaconą przez jednego wspólnika odliczałby również wspólnik, który – ze względu na ulgę dla rozpoczynających działalność gospodarczą – sam jej nie płaci. To z kolei kłóciłoby się z inną zasadą wynikającą z PIT, że kosztem podatkowym są tylko koszty poniesione (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Sprawa była do tej pory kontrowersyjna i wielu podatników w obawie przed błędem w ogóle rezygnowało z zaliczania składki na Fundusz Pracy do kosztów uzyskania przychodu.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów powinna rozwiać te wątpliwości.

„Składka na Fundusz Pracy opłacona przez jednego ze wspólników podlegającego ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym stanowi koszt uzyskania przychodu u tego podatnika – wspólnika, którego dotyczy. Wydatek ten został przez niego poniesiony, do czego obligowały go odrębne przepisy, i niewątpliwie ma związek z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. (...)

Tym samym składka na Fundusz Pracy opłacona przez jednego ze wspólników podlegającego ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nie może stanowić kosztu podatkowego u wszystkich wspólników” – odpowiedziało MF.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/561062.html]Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 5 listopada 2010 r. na pytanie "Rz" w sprawie zaliczania do kosztów składki na Fundusz Pracy[/link][/b] [/ramka]