Wartość szczepienia stanowi jednak przychód pracownika. Oznacza to, że trzeba od niej pobrać zaliczkę na PIT, a także odprowadzić składki ZUS.

Jesień to pora grypy. Pracodawcy, chcąc się zabezpieczyć przed skutkami nadmiernej absencji chorobowej, decydują się na zakup szczepień dla załogi. Profilaktyka ta rodzi jednak określone skutki w zakresie podatku dochodowego zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika.

[srodtytul]Warunki do spełnienia [/srodtytul]

Joanna Orman, prawnik z Kancelarii TLA, wskazuje, że firma ma możliwość zaliczenia wydatków na szczepienia pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Dodaje jednak, że koniecznym warunkiem jest spełnienie przesłanek wynikających z ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych (art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] oraz art. 22 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link]).

Wydatek musi być poczyniony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i zarazem nie może się mieścić w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty. – Celem takiego szczepienia jest dbałość o zdrowie, co zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania pracownika i jego nieobecności. Istnieje zatem przyczynowy związek między przychodem a kosztem – wyjaśnia Joanna Orman.

Warto również zwrócić uwagę na właściwe udokumentowanie wydatku. – Faktura VAT otrzymana od zakładu opieki zdrowotnej będzie wystarczająca – podpowiada Orman. – Jej wartość będzie można zaliczyć do kosztów w dacie poniesienia.

Jeśli chodzi natomiast o bilansowe ujęcie tych wydatków, Joanna Szpakowska, kierownik zespołu księgowego w BSO Outsourcing, podaje, że powinny być one zaprezentowane jako koszty działalności operacyjnej i ujęte na koncie „406 – Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników”.

Wyjaśnia, że wszelkie otrzymane od pracodawcy nieodpłatne świadczenia, których przekazanie nie jest obowiązkowe, stanowią przychód ze stosunku pracy.

[srodtytul]Szczepienie jako przychód pracownika [/srodtytul]

Takim przychodem są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Tym samym wartość szczepienia to właśnie przychód pracownika.

– Wobec tego konieczne jest doliczenie tej kwoty do pozostałych przychodów ze stosunku pracy w miesiącu szczepienia i pobranie zaliczki na PIT w wysokości 18 proc. – wskazuje Joanna Szpakowska. – Należy również potrącić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru tych składek stanowi bowiem przychód z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Wynika to z art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

[srodtytul]Zwolnienie z PIT wyjątkowo [/srodtytul]

– Niektóre grupy pracowników mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania tych szczepień – uzupełnia Joanna Orman. Wskazuje m.in. wykonujących pracę w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, w tym również wirusa grypy.

Mogą to być np. pracownicy medyczni bądź też osoby zatrudnione w jednostkach produkujących żywność. Chodzi zatem o sytuacje, w których przepisy prawa zobowiązują pracodawcę do wykupienia szczepionek dla pracowników.

[ramka][b]Jak określić wysokość przychodu [/b]

Dla pracownika skorzystanie z profilaktycznego szczepienia wiąże się z powstaniem przychodu do opodatkowania. W związku z tym wartość szczepienia należy doliczyć w miesiącu jego otrzymania do pozostałych przychodów ze stosunku pracy i od łącznej kwoty pobrać zaliczkę na PIT oraz składki ZUS.

Trudności może jednak sprawiać ustalenie wartości tego szczepienia do celów podatkowych, gdy z umowy z podmiotem wykonującym szczepienie nie wynika jego wartość jednostkowa. W takim wypadku trzeba będzie wziąć pod uwagę kwotę łączną wykazaną na fakturze i liczbę pracowników poddanych szczepieniu.[/ramka]