Tak wynika [b]z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 sierpnia 2010 r. (IPPB2/415-529/10-4/AK)[/b].

Spółka zamierza udzielać swoim pracownikom nieoprocentowanych pożyczek pieniężnych ze środków obrotowych. Powzięła wątpliwość, czy wartość nienaliczonych, hipotetycznych odsetek, jakie mogłyby być ustalone od tych pożyczek, będzie dla pożyczkobiorców przychodem z pracy podlegającym PIT.

Zdaniem spółki nie. Wskazała, że udzielanie pożyczek nie znajduje się w zakresie jej statutowej działalności gospodarczej. Ponadto zasady udzielania pożyczek zostaną ustalone w identyczny sposób dla wszystkich potencjalnych pożyczkobiorców, w odpowiednim regulaminie.

Izba skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem spółki. Zgodnie z unormowaniami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=66EE8484528816017EE5C14223260166?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] umowa pożyczki nakłada na pożyczkobiorcę obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy, jaką uzyskał on od pożyczkodawcy. Ustawodawca nie wskazał przy tym odpłatności jako koniecznego elementu tej umowy.

Jej strony mogą zatem ustalić odsetki w wysokości niższej od standardowych odsetek stosowanych przez instytucje bankowe albo w ogóle odstąpić od ich ustalania. Jeżeli zatem zakład pracy, którego statutowa działalność gospodarcza nie polega na udzielaniu pożyczek, decyduje się udzielać ich nieodpłatnie swoim pracownikom, według jednolitych reguł, mających zastosowanie wobec wszystkich pożyczkobiorców, to wartość odsetek, jaka mogłaby zostać hipotetycznie ustalona, nie będzie dla pracowników przychodem ze stosunku pracy, opodatkowanym na podstawie art. 12 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Sylwia Janek, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers[/b]

Stanowisko izby należy uznać za prawidłowe. Organy podatkowe ostatnio prezentują taką właśnie linię interpretacyjną. Warto tu wspomnieć o przykładowych [b]interpretacjach izb skarbowych: w Warszawie z 1 lipca 2008 r. (IPPB2/415-607/08-4/SP), w Katowicach z 28 lipca 2008 r. [IBPB2/415-815/08/BJ (KAN-4353/04/08)], w Poznaniu z 3 września 2009 r. (ILPB3/423-442/09-2/KS)[/b].

W powołanych pismach organy wyrażają jednolity pogląd, że gdy pracodawca udzieli pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki, po stronie pracownika nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Dotyczy to również nisko oprocentowanych pożyczek, gdy pracodawca ustali odsetki na niższym poziomie niż stosowane przez instytucje finansowe.

Pożyczka jest, co do zasady, świadczeniem nieodpłatnym. Może ona być jednak udzielona odpłatnie, a ewentualne wynagrodzenie w formie odsetek jest ustalane między stronami w umowie. Zatem pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę pożyczki nieprzewidującą oprocentowania.

Za przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT uważa się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Konsekwentnie pożyczka, jako taka, nie jest przychodem podatkowym dla pożyczkobiorcy, ponieważ w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pracownika.

Sam fakt udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki nie kreuje również, co do zasady, przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jak wynika z opisu sytuacji przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji, pracodawca udzielający pożyczek nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

Co istotne, zasady ich przyznawania są jednakowe dla wszystkich pracowników. Jeśli zatem intencją pracodawcy jest udzielenie okresowego wsparcia finansowego pracownikom na takich samych warunkach, a nie chęć zysku, to nie można uznać wartości hipotetycznych odsetek od takich pożyczek za nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu.

Warto też wspomnieć, że także po stronie pracodawcy udzielenie nieoprocentowanej pożyczki pracownikowi na wyżej opisanych warunkach nie spowoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej. Przychodem będą natomiast faktycznie otrzymane od pracownika odsetki od pożyczki (także nisko oprocentowanej, tj. poniżej stóp procentowych stosowanych przez komercyjne instytucje finansowe).[/ramka]