[b]Skierowaliśmy pracowników na szkolenie związane z odnowieniem uprawnień dotyczących dozoru i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci. Do 11 kwietnia 2010 r. wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych była zwolniona od PIT. Czy wartość świadczenia przyznanego pracownikom w czerwcu tego roku jest nadal zwolniona od podatku? [/b]
[b]Tak[/b]. Do przychodów pracownika zaliczyć należy wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, wynikające z zawartej umowy bądź mające związek z faktem wykonywania przez niego pracy i pełnienia służby.
Jednak, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 90 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] w brzmieniu obowiązującym od 16 lipca br. wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
Natomiast do 16 lipca, wolna od podatku była wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Obecne brzmienie przepisu nadane zostało ustawą z 20 maja 2010 r., która weszła w życie 16 lipca 2010 r. Stanowi ona wykonanie obowiązku dostosowania przepisów do [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (K 28/08)[/b]. TK stwierdził, że art. 103 kodeksu pracy jest niezgodny z konstytucją.
[b]Od 11 kwietnia 2010 r. przestały obowiązywać przepisy regulujące prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników[/b].
Jak wynika jednak z[b] interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2010 r. (ITPB2/415–524/10/ENB)[/b], „dla uniknięcia negatywnych konsekwencji zmiany omawianych uregulowań, w art. 3 powołanej ustawy nowelizującej wprowadzono zapis, zgodnie z którym do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r.”.
A to oznacza, że wartość świadczeń przyznanych przez spółkę pracownikom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego w okresie od 11 kwietnia 2010 r. do 16 lipca 2010 r. korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na zasadach obowiązujących do 16 lipca 2010 r. Przepis przejściowy ograniczył bowiem wszelkie wątpliwości interpretacyjne dotyczące stosowania zarówno prawa pracy, jak i prawa podatkowego.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357309]ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 105, poz. 655)[/link]. [/i]
[ramka][b]Czytaj więcej [link=http://www.rp.pl/temat/509653.html]o zmianach w szkoleniach pracowników od 16 lipca 2010 r.[/link][/b][/ramka]