[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 11 sierpnia (nr ITPB1/415-452/10/PSZ)[/b].
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która wspólnie z inną osobą zamierza wybudować budynek z przeznaczeniem na wynajem w celach zarobkowych. Mają się w nim znaleźć wyłącznie lokale użytkowe.
Aby sprawniej przeprowadzić i rozliczyć inwestycję, [b]wspólnicy zamierzają zawiązać spółkę cywilną. Wniosą do niej równe wkłady, a celem gospodarczym będzie wybudowanie i eksploatacja nieruchomości. Jednocześnie określili, że będą udostępniać lokale na zasadzie tzw. najmu prywatnego, poza działalnością gospodarczą. Żaden ze wspólników nie jest bowiem przedsiębiorcą.[/b]
Kobieta pyta, czy w tej sytuacji źródłem przychodu dla wspólników niebędących przedsiębiorcami może być najem, o którym mówi art. 10 ust. 1 pkt 6[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580] ustawy o PIT[/link].
Wnioskodawczyni powołała się na art. 860 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], zgodnie z którym „przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony”. Z ustawy nie wynika, że spółka musi zostać zawiązana wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Jej zdaniem tego typu wymogu nie zawierają również przepisy podatkowe. Dlatego wspólnicy chcą się rozliczać według zasad właściwych dla tzw. najmu prywatnego.
Dyrektor izby skarbowej uznał jednak takie stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT odrębnymi źródłami przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza (określona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa i inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 27 ustawy o PIT), chyba że podatnicy złożą wniosek lub oświadczenie o wyborze form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Kluczowe jest zatem ustalenie, z jakiego źródła przychodu inwestorzy będą uzyskiwali dochód. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT dla uznania określonej aktywności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków.
Po pierwsze musi być ona wykonywana w celu osiągnięcia dochodu.
Po drugie w sposób ciągły, co oznacza powtarzalność określonych czynności. Przy czym w przypadku najmu o ciągłości nie przesądza wynajmowanie danej nieruchomości przez kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań. Po trzecie w sposób zorganizowany – co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
[b]Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli z działalności gospodarczej. Zalicza się do tego również zyski z najmu.[/b]
Dyrektor IS stwierdził, że działalność wnioskodawczyni będzie miała niewątpliwie zarobkowy charakter, gdyż nastawiona będzie na osiągnięcie zysku w postaci czynszu. Poza tym inwestorzy zamierzają założyć spółkę cywilną i prowadzić najem nieruchomości w sposób profesjonalny, zorganizowany i ciągły.
Na tej podstawie należy uznać, że wykonywany w tych warunkach najem będzie przedmiotem działalności gospodarczej. Wspólnicy muszą więc wybrać jedną z form opodatkowania przewidzianą dla przedsiębiorców