To najważniejsze pomysły na zwiększenie wpływów budżetowych. Wynikają one z opublikowanego 10 września br. przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o VAT. - [b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/549657]zobacz projekt[/link][/b].

Zgodnie z zapowiedziami resort chce podnieść stawkę podstawową z 22 do 23 proc., a obniżoną z 7 do 8 proc. Jak zapisano w projekcie, podwyżki zostaną wprowadzone na trzy lata, czyli do końca 2013 r. Poza tym będzie nowa preferencyjna stawka 5 proc. VAT zamiast obecnej 3 proc. oraz 0 proc. (dotyczącej np. książek). 

– Projekt przewiduje też obniżki z 7 do 5 proc. VAT na podstawowe produkty żywnościowe, takie jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe, np. mąka, kasza i makaron oraz soki – mówi Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

[srodtytul]Limit w budownictwie[/srodtytul]

Osoby, które budują dom czy remontują mieszkanie, nadal będą mogły się ubiegać o zwrot VAT przy zakupie materiałów budowlanych. Dotyczy to towarów, na które stawka podatku wzrosła po 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc. Jednak ministerstwo chce, aby limity zwrotów VAT w budownictwie mieszkaniowym, funkcjonujące w czasie obowiązywania podwyższonych stawek, zostały umieszczone tylko w przepisach przejściowych do ustawy o VAT. Utrudni to korzystanie z tych regulacji.

[srodtytul]Mniejszy zwrot[/srodtytul]

– Mimo podwyższenia stawki VAT zmniejsza się procentowy wskaźnik zwrotu. Oznacza to, że podatnicy nie otrzymają więcej pieniędzy – powiedział Tomasz Bełdyga, radca prawny w KPMG.

Jak mówi Jerzy Martini, partner w Baker & McKenzie, nowelizacja powinna ograniczyć oszustwa polegające na tzw. karuzelach podatkowych.

– Dziś bardzo często wykorzystywane są do tego fikcyjne transakcje obrotu złomem i prawami emisji. Po zmianach VAT będzie naliczał i odliczał ten sam podmiot, w więc wyłudzenia będą niemożliwe – powiedział Martini.

Dla wielu firm bardzo istotne będzie opodatkowanie wszelkiego rodzaju nieodpłatnego przekazania towarów.

– Obecnie firmy nie muszą naliczać VAT, jeśli jest on związany z prowadzoną działalnością. Może to oznaczać, że od przyszłego roku wszelkie akcje marketingowe z przekazywaniem różnego rodzaju gadżetów będą droższe nawet o 23 proc. Trzeba jednak dodać, że ta zmiana jest uzasadniona. Obecne, korzystne dla podatników, przepisy są wynikiem błędu polskiego ustawodawcy. Dyrektywa nakazuje bowiem opodatkowanie takich transakcji – mówi Maciej Grochulski, partner w kancelarii Paczuski & Taudul.

[srodtytul]Wiele zmian dla firm[/srodtytul]

Projekt przewiduje też ważną zmianę dla firm z branż finansowej i medycznej oraz innych świadczących niemal wyłącznie usługi zwolnione od VAT.

– Jeśli wykonują także czynności opodatkowane, to będą mogły odliczyć odpowiednią część VAT naliczonego. Dziś nie mają do tego prawa, jeżeli udział czynności opodatkowanych nie przekracza 2 proc. całości obrotu – mówi Grochulski. Zauważa jednak, że stracą duże firmy, w których udział czynności zwolnionych nie przekracza 2 proc. Dziś odliczają bowiem cały VAT. Po zmianach nie będą mogły, chyba że kwota nieodliczalnego VAT nie przekroczy w proporcji 500 zł. Również ta zmiana jest zgodna z prawem UE.

– Zmiany w rozliczaniu proporcji spowodują, że podatnicy, u których transakcje zwolnione są marginalne, będą mieli więcej pracy z prowadzeniem szczegółowej ewidencji  pod kątem rozliczania proporcjonalnego nabywanych środków trwałych – dodaje Jerzy Martini.

Wszystkie te zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Tylko przepisy o warunkach technicznych, jakie muszą spełniać kasy fiskalne, od 1 lipca 2011 r.

– Projekt nie odnosi się do kwestii ograniczenia w zwrocie VAT przy zakupie tzw. samochodów z kratką. Nie wiadomo więc, czy MF zdąży wprowadzić te zmiany z początkiem 2011 r. – powiedział Tomasz Bełdyga.

[ramka][b] Jak zmienią się ceny[/b]

[b]Od przyszłego roku więcej zapłacimy m.in. za:[/b]

- artykuły AGD i RTV

- żywność nieprzetworzoną

- mieszkania

- czasopisma specjalistyczne i książki (wydania papierowe)

- samochody

[b]Obniżone zostaną stawki na:[/b]

- pieczywo, makarony, soki i inne podstawowe produkty spożywcze

- audiobooki[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorów

[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail]

[mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]

[ramka] [b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/549657]projekt ustawy zmnieniającej ustawę o VAT z 9 września 2010 r. (pdf)[/link][/b][/ramka]