Reklama
Rozwiń

Czy odszkodowanie z ugody z pracownikiem jest zwolnione z podatku dochodowego?

Odszkodowanie, które nie dotyczy szkody rzeczywistej lub jego wysokość bądź zasady ustalania nie wynikają wprost ze stosownych przepisów, nie podlega preferencji. Firma, która dogadała się z pracownikiem na dodatkową kwotę, będzie musiała odprowadzić zaliczkę.

Publikacja: 06.02.2019 04:30

Czy odszkodowanie z ugody z pracownikiem jest zwolnione z podatku dochodowego?

Foto: Fotolia

- Spółka rozwiązała z pracownikiem umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca wskazał zmiany organizacyjne w firmie, polegające na ograniczeniu obszaru działalności, tj. likwidacja stanowiska. Pracownik nie zgadzał się z tym i złożył pozew o zasądzenie odszkodowania. Równolegle z postępowaniem przed sądem prowadzone były rozmowy ugodowe. Strony wypracowały treść ugody, którą chcą zawrzeć w przyszłości przed sądem. Pracodawca ma zapłacić pracownikowi tytułem odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem kwotę w łącznej wysokości brutto 18 000 zł. Kwota ta została ustalona w ramach wzajemnych ustępstw, z uwzględnieniem podstawy prawnej zgłoszonych przez powoda (pracownika) roszczeń, tj. art. 45 w zw. z art. 471 kodeksu pracy. Kwota ustalona do wypłaty pracownikowi tytułem odszkodowania jest odrębnym rodzajem odszkodowania i nie można go klasyfikować jako ściśle odszkodowania za poniesioną szkodę. Nie jest to również odszkodowanie za utracone korzyści.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?