Możliwości uproszczenia rozliczeń z urzędem skarbowym zależą od rodzaju podatku.
[srodtytul]Nie dla dużych firm[/srodtytul]
Zgodnie z art. 44 ust. 3g [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] przedsiębiorcy i wynajmujący, którzy są małymi podatnikami (patrz ramka), mogą wpłacać zaliczki kwartalne.
Możliwość ta dotyczy także podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, z wyjątkiem przedsiębiorcy, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej (lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa).
[b]Zaliczki za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają odpowiednio do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października.[/b] Zaliczka za ostatni kwartał wpłacana jest do 20 grudnia w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni.
[b]Podatnicy mogą wybrać kwartalny sposób wpłacania zaliczek do 20 lutego roku podatkowego. [/b]W tym celu muszą przesłać do urzędu skarbowego odpowiednie zawiadomienie. Dotyczy ono również lat następnych, chyba że podatnik, do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi urząd skarbowy o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.
Podobne zasady obowiązują w podatku dochodowym od osób prawnych. Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] również wynika, że co kwartał mogą się rozliczać tylko nowe firmy i podmioty spełniające kryteria przewidziane dla małych podatników.
[srodtytul]W ryczałcie limit jest niższy[/srodtytul]
Inne zasady obowiązują w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A03DFD38962FB9A3F4F756B646341031?id=77426]ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link].
Zgodnie z jej art. 21 ust. 1 podatnicy za każdy miesiąc są zobowiązani obliczać podatek i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca. Ryczałt za grudzień uiszczany jest w terminie złożenia zeznania. Kolejny ustęp tego przepisu mówi, że podatnicy mogą obliczać i wpłacać podatek raz na kwartał. Wtedy uiszczają go odpowiednio do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października i w terminie złożenia zeznania (czyli do końca stycznia następnego roku).
Zasadę tę mogą jednak stosować wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki nie przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartości 25 tys. euro (na 2010 r. kwota ta wynosi 105 570 zł).
[b]Podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, muszą do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym urząd skarbowy[/b] właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zawiadomienie to dotyczy także kolejnych lat, chyba że podatnik zgłosi likwidację działalności gospodarczej, dokona wyboru innej formy opodatkowania lub zawiadomi urząd skarbowy o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał.
[srodtytul]Ustawa o VAT[/srodtytul]
Małe firmy, które wybrały rozliczenia VAT metodą kasową (powstanie obowiązku podatkowego co do zasady zależy od zapłaty przez kontrahentów za wystawione przez nich faktury), muszą składać deklaracje VAT co kwartał. Inne podmioty mogą to robić. (zobacz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawa o VAT[/link])
Nie znaczy to jednak, że wszystkie firmy mogą wpłacać podatek co trzy miesiące. Prawo takie przysługuje tylko podmiotom spełniającym kryteria małego podatnika. Duże firmy za miesiące, w których nie składają deklaracji, muszą wpłacać zaliczkę na podatek. Co do zasady wynosi ona 1/3 kwoty należnego zobowiązania wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał. Jeśli za ten okres podatek wynosi zero lub z deklaracji wynika nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, to zaliczek wpłacać nie trzeba.
Podatnicy rozpoczynający składanie deklaracji co trzy miesiące w pierwszym kwartale wpłacają zaliczki w wysokości:
- za pierwszy miesiąc – należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne za pierwszy miesiąc,
- za drugi miesiąc – należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne.
O wyborze przesyłania deklaracji co trzy miesiące firma musi zawiadomić urząd skarbowy najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu zawiadamia fiskusa do 25. dnia następnego miesiąca.
[b]Firma, która uzna, że wpłacanie zaliczek według wskazanych zasad jest dla niej niekorzystne, może wybrać uiszczanie ich w takiej wysokości, jakby rozliczała się co miesiąc.[/b] Trzeba jedynie powiadomić o tym urząd skarbowy najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego nastąpi zmiana sposobu obliczania zaliczek.
Jest to istotne, bo przepisy nie pozwalają od razu zrezygnować z wpłacania zaliczek co kwartał. Podatnik może to zrobić dopiero po roku składania deklaracji w ten sposób.
[ramka][b]Kto jest małym podatnikiem[/b]
[b]Zgodnie z ustawą o PIT mały podatnik to taki, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1200 tys. euro.
Ustawa o VAT mówi, że jest to podatnik VAT:[/b]
- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1200 tys. euro
- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 tys. euro.
Obie ustawy nakazują przeliczanie kwot w euro według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do tysiąca złotych. Obowiązująca w 2010 r. równowartość 1200 tys. euro to 5 067 000 zł, a 45 tys. euro to 190 tys. zł.[/ramka]
[ramka][b]Amortyzacja niekoniecznie co miesiąc[/b]
[b]Firmy, które co kwartał obliczają zaliczki na podatek dochodowy, mogą uprościć swoją ewidencję, naliczając amortyzację co trzy miesiące.[/b] Z art. 22h ust. 4 ustawy o PIT wynika bowiem, że podatnicy mogą dokonywać odpisów umorzeniowych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.[/ramka]