[b]Nie[/b]. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Oznacza to, że wartość środków trwałych wnoszonych aportem na pokrycie kapitału zakładowego nie jest zaliczana do przychodów spółki mających wpływ na podstawę opodatkowania.
Co więcej, w myśl art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł położonych na terytorium Polski lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z tym przychodem. Przepis ten ma także zastosowanie w odniesieniu do przysporzeń niebędących przychodami w sensie podatkowym.
„Konsekwencją takiego uregulowania jest przyjęcie, że wydatki związane ze zmianą umowy spółki, w efekcie której nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego spółki, tj. koszty opłaty notarialnej i sądowej, w związku ze zmianą i ogłoszeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż są związane z przysporzeniem niestanowiącym przychodu podatkowego” – czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 grudnia 2008 r. (IPPB5/423-71/08-2/AS).
Oznacza to zatem, że wydatków na opłatę notarialną i sądową poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółka nie będzie mogła wrzucić do kosztów podatkowych.
[i]Podstawa prawna:
–[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893] ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link][/i]