Co istotne, to nie organ podatkowy, lecz podatnik musi przedstawić mocne argumenty wskazujące na celowość poniesionych na studia wydatków z punktu widzenia zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeśli nie będzie potrafił tego zrobić, fiskus zapewne zakwestionuje odliczenie i stwierdzi, że wydatek nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Podkreślają to konsekwentnie organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych.

Może mieć to duże znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy spora grupa osób prowadzących firmy rozpocznie jesienią naukę na studiach podyplomowych, na uczelniach wyższych czy różnego rodzaju kursach.

[srodtytul]Racjonalne, ale nie wszystkie[/srodtytul]

Fiskus twierdzi, że w przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

[b]Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie zostały ujęte wśród nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów w art. 23 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link][/b]. Nie oznacza to jednak, że wolno je wrzucić do kosztów.

Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy wykażemy związek przyczynowy między poniesionymi wydatkami a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

[b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 24 czerwca 2010 r. (ITPB1/415-378/10/AK)[/b] twierdzi, że dla ustalenia, czy wydatki poniesione przez podatnika w związku z podjęciem studiów mogą być zaliczone do kosztów z racji prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

- czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

- czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

[srodtytul]Gdy jest związek z działalnością[/srodtytul]

Podatnik, który rozpoczął studia podyplomowe w celu zdobycia wiedzy na temat gospodarki nieruchomościami oraz uzyskania samodzielnej licencji, zapytał, czy ponoszone przez niego koszty studiów podyplomowych w zakresie gospodarki nieruchomościami stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności?

Prowadzi firmę. Współpracuje na zasadach agencyjnych z osobami posiadającymi licencje w zakresie gospodarki nieruchomościami i prowadzącymi biura nieruchomości. Podjął studia, aby uzyskać własną licencję.

Izba w Bydgoszczy we wspomnianej już interpretacji stwierdziła, że jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych (pomimo że trudno je przypisać do konkretnych przychodów) mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Tak samo odpowiedziała [b]izba w innej interpretacji z 1 kwietnia 2010 r. (ITPB1/415-253/10/PST).[/b]

Czytamy w niej: [b]„Jeżeli więc program studiów podyplomowych jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu[/b] (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych przez wnioskodawcę usług), ewentualnie w zachowaniu źródła tego przychodu, nie ma przeszkód prawnych, aby zaliczyć wydatki związane z tymi studiami do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania”.

Podobnie wynika z interpretacji tej samej izby, tym razem z [b]11 marca 2010 r. (ITPB1/415-1005/09/PSZ)[/b]: „jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, tj. opłaty za studia, mają związek z działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów”.

[srodtytul]Nawet przed uruchomieniem firmy[/srodtytul]

Podobne wnioski wynikają z[b] interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca 2010 r. (IPPB1/415-387/10-2/MT)[/b].

Stwierdziła ona, że jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który zamierza sporządzać audyty energetyczne i świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków i nieruchomości oraz świadczyć usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Oba rodzaje działalności są uzależnione od posiadania specjalnych uprawnień, bez których działalność nie jest dozwolona. Pytał, czy koszty poniesione na ukończenie studiów dla zdobycia niezbędnych uprawnień może uznać za koszty związane z prowadzoną działalnością?

Izba zgodziła się na to. Jej zdaniem wydatki na studia podyplomowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodów i to mimo że podatnik poniesie je przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

[b]„Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają unormowania, które zabraniałoby zaliczenia do kosztów wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.[/b] Jednakże obowiązek udowodnienia powiązania poniesionego wydatku ze źródłem przychodu spoczywa na podatniku” – czytamy w interpretacji.

Zdaniem izby wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej powinny być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

[ramka][b]UWAGA[/b]

Wydatkami uzasadnionymi racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej, są opłaty na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu firmy.[/ramka]

[ramka][b]Udowadnia ten, kto wydaje [/b]

To na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu – [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 12 marca 2010 r. (IBPBI/1/415-1144/09/BK)[/b].[/ramka]