Nie każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Takimi kosztami nie mogą być wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów znajdują się koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT). Skutkiem tego jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków związanych z reprezentacją.
Skoro jednak spółka ponosi wydatki związane z zakupem kwiatów doniczkowych oraz ciętych, donic, ziemi, środków ochrony roślin, które dekorują pomieszczenia obsługi klienta w serwisach spółki, salonach sprzedaży, gdzie kontrahenci spędzają czas w oczekiwaniu na obsługę, to wydaje się, że wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów, jako ogólne koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Gdyby jednak wspomniane dekoracje przekraczały zwyczajowo przyjęte normy w danej branży czy okolicy, były nadzwyczaj wystawne, bardziej ekskluzywne, wytworne, odpowiednio drogie, poprawiały znacząco estetyczny wizerunek firmy oraz były umieszczane wyłącznie w pomieszczeniach, gdzie przyjmowani są zazwyczaj tylko określeni klienci (np. sala konferencyjna, biura osób reprezentujących spółkę), wtedy zastosowanie znalazłby przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. wydatki spółki na wystawne dekoracje nie mogłyby zostać uznane przez spółkę za koszty uzyskania przychodów.
Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 września 2009 r. (ILPB3/423-496/09-2/KS)[/b].
Jeśli rzeczywiście wydatki na zakup kwiatów ciętych i doniczkowych do pomieszczeń spółki należy potraktować jako element dekoracyjny oraz należący do standardów wyposażenia również w innych firmach o podobnym charakterze działania, to koszty, o których mowa, nie są związane z wydatkami na reprezentację i można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Warto jednak pamiętać, że obowiązek zarówno prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem spoczywa na podatniku. To on musi wykazać, że poniósł koszt celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link]. [/i]