Rządowy projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca właśnie trafił do sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw i uchwał dotyczących usuwania skutków i zapobiegania powodzi. Ustawa ma uregulować pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez tegoroczną wielką wodę oraz tych, którzy ucierpieli w wyniku osuwisk ziemi spowodowanych przez opady atmosferyczne.

O pomoc w postaci jednorazowej pożyczki do wysokości poniesionej szkody, nie więcej jednak niż 50 tys. zł, będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy, którzy w dniu wystąpienia powodzi prowadzili działalność gospodarczą na obszarze gmin lub miejscowości dotkniętych przez żywioł, zatrudniali nie więcej niż 50 pracowników oraz nie spełniali kryteriów przedsiębiorstwa zagrożonego w rozumieniu pkt 9 – 11 wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (DzUrz UE C 244 z 1 października 2004 r., s. 2 ze zm.). Ponadto muszą to być przedsiębiorcy, którzy w dniu wystąpienia powodzi nie korzystali z innej pomocy udzielanej ze środków publicznych na pokrycie tych samych szkód.

Co ważne, o udzielenie pożyczki mogą się także ubiegać przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej. Nie mogą natomiast prosić o nią ci, na których ciąży obowiązek zwrotu uzyskanej wcześniej pomocy publicznej, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej tę pomoc za niezgodną z prawem lub ze wspólnym rynkiem.

Zgodnie z wolą rządu pożyczka (a będą jej udzielały wybrane fundusze pożyczkowe) zostanie sfinansowana ze środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wniosek o jej udzielenie poszkodowany biznesmen będzie musiał złożyć do funduszu pożyczkowego w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. A to, jak zakłada rząd, ma nastąpić z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

[wyimek]Firmy zapłacą za oszacowanie szkody z pożyczki, którą dostaną [/wyimek]

Oszacowaniem szkód zajmą się rzeczoznawcy majątkowi, a koszt takiej ekspertyzy będzie mógł być pokryty z owej pożyczki. Dla przedsiębiorców posiadających umowę ubezpieczenia firmy od następstw klęsk żywiołowych podstawę będzie zaś mogło stanowić oszacowanie dokonane przez ubezpieczyciela, doręczone funduszowi pożyczkowemu.

Nowe przepisy nakazują ponadto wydatkowanie pieniędzy w ciągu sześciu miesięcy (a w uzasadnionych wypadkach – dziewięciu) od dnia zawarcia umowy z funduszem pożyczkowym.

Pożyczka rozliczana będzie na podstawie rachunków i faktur wystawianych na przedsiębiorcę. Ta, która zostanie wykorzystana i rozliczona zgodnie z ustawą, będzie podlegała umorzeniu z dniem złożenia rozliczenia do funduszu. Ci jednak, którzy w trakcie prowadzonej przez fundusz pożyczkowy kontroli prawidłowości wykorzystania środków z pożyczki odmówią udostępnienia dokumentacji, będą musieli zwrócić pieniądze razem z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia zawarcia umowy pożyczki. I to w ciągu 14 dni od doręczenia im decyzji funduszu pożyczkowego.

Dla firm, które liczą na to wsparcie, istotne jest i to, że w myśl projektowanego art. 24 ust. 1 ustawy kwoty umorzonych pożyczek, tak samo jak dotacje otrzymane przez fundusze pożyczkowe, będą zwolnione od podatku dochodowego.