[b]Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 stycznia 2010 r. (IBPBI/1/415-908/09/AP)[/b].
Sprawa dotyczyła kobiety, która 17 września 2009 r. złożyła we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze opodatkowania według stawki 19 proc. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności (co zgodnie z wpisem do ewidencji nastąpiło 21 października 2009 r.) zmieniła zdanie i 15 października 2009 r. wycofała poprzednie oświadczenie.
Zaznaczyła jednocześnie, że do tego czasu nie uzyskała żadnego przychodu z działalności gospodarczej. Jednak w urzędzie skarbowym poinformowano ją, iż drugie pismo (w którym rezygnuje ze stawki 19 proc.) jest prawnie nieskuteczne i zażądano, by je wycofała.
Dyrektor Izby Skarbowej przyznał jednak rację podatniczce, zaznaczając, iż urząd nie miał podstaw, by odmówić jej rezygnacji ze stawki liniowej.
Zgodnie z art. 9a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link], osoba podejmująca działalność gospodarczą ma prawo wyboru opodatkowania między podatkiem liniowym a zasadami ogólnymi. Jeśli rozpoczyna ją w trakcie roku podatkowego, musi złożyć odpowiednie oświadczenie nie później, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Żaden przepis nie zabrania jednak możliwości wycofania tego oświadczenia lub jego zmiany.
[b]Potwierdza to również wyrok WSA we Wrocławiu z 23 stycznia 2008 r. (I SA/Wr 1379/07). [/b]
Sąd rozpatrywał skargę podatnika, który otrzymał niekorzystną interpretację w tej sprawie. 30 października 2006 r. złożył oświadczenia o wyborze stawki liniowej. Następnie, jeszcze przed uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej, złożył 14 listopada pismo wycofujące złożone wcześniej oświadczenie. Jednak naczelnik urzędu skarbowego uznał, iż nie miał on prawa tak postąpić.
Innego zdania był sąd, który stwierdził, że[b] gdyby ustawodawca chciał zabronić podatnikom zmiany oświadczenia, mimo iż nie uzyskali pierwszego przychodu, znalazłoby to swój wyraz w ustawie.[/b] Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT zbędne jest szczególne unormowanie prawa podatnika do odstąpienia od dokonanego w oświadczeniu wyboru opodatkowania, jeżeli nastąpiło przed uzyskaniem pierwszego przychodu.
[b]Podatnik, który wycofuje oświadczenie w terminie przysługującym na dokonanie wyboru stawki liniowej (czyli złożenia oświadczenia), a więc przed uzyskaniem pierwszego przychodu, korzysta ze swojego prawa, jednocześnie nie powodując żadnych ujemnych skutków w zakresie wpływów podatkowych.[/b]
Z tego względu WSA uznał, iż przeciwne temu stanowisko organów podatkowych nie ma podstaw prawnych. Poza tym świadczy o zbyt formalistycznym podejściu fiskusa, niesprzyjającym budowaniu zaufania obywatela do organów państwa.
Stanowisko to podtrzymał [b]Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 października 2009 r. (II FSK 734/08).[/b]
Według NSA podatnicy rozpoczynający działalność w ciągu roku podatkowego mogą przed dniem uzyskania pierwszego przychodu skutecznie wybrać właściwy sposób opodatkowania, nawet jeżeli oznaczało to konieczność wycofania wcześniej złożonego oświadczenia.
Podatników w tej sytuacji nie obowiązuje szczególny tryb rezygnacji ze stawki liniowej przewidziany w art. 9a ust. 4 ustawy o PIT, powiązany z ukształtowaną w tym przepisie zasadą kontynuacji wybranego sposobu opodatkowania. Przypomnijmy, że przepis ten stanowi, że wybór opodatkowania w formie stawki liniowej dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik zrezygnuje z niego, składając oświadczenie do 20 stycznia roku podatkowego.