I to nawet gdy tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również w formie spółki niemającej osobowości prawnej.

Wynika tak z [b]interpretacji ministra finansów z 31 maja 2010 r. (DD2/033/95/KBF/10/403)[/b].

[srodtytul]Dwie różne podstawy [/srodtytul]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]Ustawa o PIT [/link]mówi, że za uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 13 pkt 9).

Z kolei pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi m.in. działalność zarobkowa, wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9.

[b]Definiując pozarolniczą działalność gospodarczą, ustawodawca określił charakter tej działalności, wskazując jednocześnie, że przychody z niej nie są zaliczane do innych przychodów[/b] z pozostałych źródeł, czyli m.in. z działalności wykonywanej osobiście.

[srodtytul]Wspólnicy tak samo [/srodtytul]

Ustawa o PIT mówi, że jeśli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, to przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody z pozarol-niczej działalności gospo-darczej.

„Oznacza to, że jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki niemającej osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, pod warunkiem że przychody z tej działalności nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł, w tym z działalności wykonywanej osobiście.

Wynika z tego, iż przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 5b ust. 2 tej ustawy” – czytamy w ministerialnej interpretacji.

Zatem przychody uzyskane z kontraktów menedżerskich są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Bez znaczenia pozostaje forma prawna, w jakiej podatnik prowadzi działalność. A to oznacza, że [b]nawet gdy przychody z kontraktu osiągane są w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w formie osobowej spółki niemającej osobowości prawnej, ich źródłem dla wspólnika jest działalność wykonywana osobiście.[/b]

[srodtytul]Liniowy wykluczony[/srodtytul]

Fakt, że ustawa o PIT przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i kontraktów menedżerskich zalicza do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, powoduje, że dochody z tego rodzaju umów, nawet gdy osiągane są z tytułu udziału w spółce niemającej osobowości prawnej, nie mogą być opodatkowane według 19-proc. liniowej stawki podatku.

„Ten sposób opodatkowania został bowiem przewidziany wyłącznie dla dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli dochody z tych działów ustalane są na podstawie prowadzonych ksiąg” – wynika z pisma ministra finansów.

Znajduje to potwierdzenie we wcześniejszych [b]pismach resortu finansów, m.in. z 1 grudnia 2004 r. (PB2/TS-068-0331-907/04), z 19 października 2005 r. (PB2/MW-0680-0403-BM6-10819/05) czy z 30 marca 2007 r. (DD2/033-0172/MW/07/MB7-2680).[/b]

[srodtytul]NSA przyznaje rację fiskusowi[/srodtytul]

W interpretacji wydanej przez ministra finansów przywołana została uchwała [b]Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2010 r. (II FPS 10/09)[/b], w której stwierdził on, że „Przychody wspólników, o których mowa w art. 5b ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), uzyskiwane po 1 stycznia 2008 r. z udziału w spółce jawnej uzyskującej przychody na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 tej ustawy”.

[b]Zobacz: [link=http://www.rp.pl/artykul/55944,467467_Podatek_liniowy_nie_dla_menedzera.html]"Podatek liniowy nie dla menedżera"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/55944,473728_Liniowy_nie_dla_menedzera_.html]"Liniowy nie dla menedżera"[/link][/b]

Sąd potwierdził zatem stanowisko resortu finansów dotyczące kwalifikacji przychodów uzyskiwanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (również gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki niemającej osobowości prawnej).

[ramka][b]Zaliczki pobierze płatnik[/b]

[b]Uzyskane przez podatnika przychody z kontraktu menedżerskiego będą opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, co potwierdził minister finansów w piśmie z 16 stycznia 2003 r. (PB2/MK-033-038-177/03)[/b].

Zaliczki na podatek pobierała będzie firma, z którą podatnik podpisał kontrakt. Wynika to z ustawy o PIT.

Jej art. 41 ust. 1 mówi, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 9 (a więc kontraktu menedżerskiego), są obowiązane jako płatnicy pobrać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości (...) należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów (w wysokości określonej w art. 22 ust. 9) oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Zaliczkę tę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.[/ramka]