Trzeba je jednak odpowiednio udokumentować. Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 kwietnia 2010 r. (ITPB1/415-253/10/PST)[/b].

Z pytaniem zwrócił się podatnik prowadzący działalność gospodarczą (projektowanie mechaniczne w branży transportu wewnętrznego oraz węzłów betoniarskich).

W chwili obecnej w UE w zakresie projektowania mechanicznego obowiązuje dyrektywa maszynowa. Kładzie ona duży nacisk na bezpieczeństwo oraz unikanie zagrożeń. Podatnik zamierza rozpocząć studia podyplomowe na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy.

Zastanawiał się, czy wydatki poniesione na studia (czesne, opłata wpisowa, koszty związane z zakupem podręczników) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Izba stwierdziła, że taka możliwość jest. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

Aby zatem określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, lub zachowanie źródła tego przychodu.

„Zauważyć należy, iż przez sformułowanie »w celu« należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot »celowości«, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem [b]możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności w momencie dokonywania wydatku będzie on miał odzwierciedlenie w przychodach[/b]” – czytamy we wspomnianej interpretacji.

Wydatki związane ze studiami nie zostały wymienione w art. 23 ustawy. Mogą zatem – w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek – być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Zanim więc podatnik zaliczy ponoszone wydatki do kosztów, powinien odpowiedzieć na dwa pytania.

Po pierwsze, czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek. Po drugie, czy wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Jeżeli okaże się, że program studiów podyplomowych jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych usług), ewentualnie w zachowaniu źródła tego przychodu, nie ma przeszkód prawnych, aby zaliczyć wydatki związane z tymi studiami do kosztów uzyskania przychodów.

[ramka][b]Ważne[/b]

Obowiązkiem podatnika jako odnoszącego ewidentną korzyść z zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. [/ramka]