[b]Kupiliśmy prawo do tytułu prasowego wraz z redakcją i łącznie z prawem do dysponowania archiwalnymi numerami. Czasopismo zostało zarejestrowane jedynie w rejestrze czasopism i dzienników. Nie zostało zarejestrowane jako znak towarowy. Czy możemy zaliczyć ten zakup bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów bez dokonywania odpisów amortyzacyjnych? Dodam, że zakup ten nie kwalifikuje się do zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.[/b]

W art. 16b ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link] zostały wymienione wartości niematerialne i prawne. Wyliczenie to ma charakter zamknięty, zatem inne, niewymienione tu prawa nie podlegają amortyzacji. Można zatem zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli tylko:

- są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Problem może być jednak z określeniem momentu rozliczenia takiego kosztu. Warto pamiętać, że jeżeli koszty dotyczą okresu dłuższego niż rok podatkowy i nie można określić, jaka część dotyczy danego roku podatkowego (tzw. koszty pośrednie), wówczas są potrącane w poszczególnych latach, proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą (art. 15 ust. 4d ustawy o CIT).

Natomiast gdyby prawo do czasopisma było wartością niematerialną i prawną (jako znak towarowy lub wartość firmy), wówczas podlegałoby amortyzacji. Więcej na ten temat w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56094,482748_Jak_amortyzowac_prawo_do_czasopisma.html]"Jak amortyzować prawo do czasopisma"[/link].

[b]Polecamy również nasz serwis [link=http://www.rp.pl/temat/55947.html]rp.pl » Dobra Firma » Podatki » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Koszty[/link][/b]