Obie grupy podatników korzystają z tej ulgi praktycznie na takich samych zasadach, choć są różnice, które dla zainteresowanych mogą okazać się istotne.

 

Dla podatników PIT i CIT

 

Darowizny odlicza się od dochodu do opodatkowania, tylko przedsiębiorcy objęci ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych odliczają je od przychodu z prowadzenia firmy. Odliczeniu podlegają wyłącznie darowizny poniesione w roku podatkowym, którego zeznanie dotyczy.

Odliczenia są limitowane procentowo w stosunku do dochodu podatnika (z wyjątkiem darowizn na kościelną działalność charytatywną). Powoduje to, że im wyższy przychód danego darczyńcy, tym większa stosunkowo oszczędność na podatku.

Przede wszystkim jednak takie same są dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) cele darowizn premiowanych odliczeniem. Wyjątek to ulga dla honorowych krwiodawców, która ze zrozumiałych względów może przysługiwać tylko osobom fizycznym. Wolno im odliczyć równowartość niepobranego ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew.

 

Na jakie cele

 

Cele darowizn uprawniających do ulgi wskazano w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.). Mieszczą się one w ogólniejszym pojęciu zadań publicznych.

Tak więc ulga – zarówno przedsiębiorcom objętym PIT jak i CIT – przysługuje z racji darowizn m.in. na:

- pomoc społeczną, dla rodzin i osobom w trudnej sytuacji życiowej,

- działalność charytatywną,

- podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości,

- ochronę i promocję zdrowia,

- działania na rzecz niepełnosprawnych i promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej bezrobotnych,

- promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem,

- upowszechnianie i ochronę praw kobiet, i działalność na rzecz równouprawnienia,

- działalność wspierającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

- wspieranie nauki, edukacji, oświaty, wychowania,

- wspieranie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,

- wspieranie ekologii, ochrony zwierząt,

- upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,

- pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych w kraju i za granicą,

- wspieranie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami,

- upowszechnianie i ochronę praw konsumentów,

- finansowe wsparcie dla organizacji pozarządowych i instytucji prowadzących tak rozumianą działalność pożytku publicznego.

Podatnicy PIT i CIT mogą pomniejszyć dochód także o darowizny na cele kultu religijnego. Cele te nie zostały w żadnych przepisach sprecyzowane. Chodzi m.in. o darowizny na budowę czy remont kościoła, kaplicy, ich wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych. Adresatami tych darowizn są Kościoły, związki religijne i kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.).

Tylko podatników PIT może z oczywistych względów dotyczyć prawo do odliczenia jako darowizny (w granicach limitu obejmującego 6 proc. własnego dochodu) ekwiwalentu pieniężnego należnego honorowym krwiodawcom za pobraną krew, z którego zrezygnowali.

 

 

Nie od wszystkich dochodów

 

Przedsiębiorcy objęci PIT mogą odliczyć darowizny tylko od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawki: 18 i 32 proc.). Mają tę możliwość także przedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składający zeznanie roczne na PIT-28.

Nie dotyczy ona innych dochodów objętych PIT obciążonych podatkiem zryczałtowanym, np. kapitałowych z giełdy, z obligacji, odsetek, z wygranych w konkursach, grach, zakładach itd., z dywidend, ze sprzedaży nieruchomości, rozliczanych na PIT-38, PIT-39, ani dochodów przedsiębiorców objętych podatkiem liniowym (19 proc.), rozliczanych na PIT-36L.

Jeśli przedsiębiorcy oprócz dochodów rozliczanych na PIT-36L osiągają inne dochody, które wykazują na PIT-37, np. z pracy, honoraria autorskie, mogą w odniesieniu do nich korzystać z wszystkich ulg podatkowych, w tym z racji darowizn.

Gdy chodzi o podatników CIT, to nie mogą oni pomniejszać o darowizny dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych opodatkowanych 19 proc. ryczałtem.

 

Kogo warto obdarować

 

Obdarowany musi należeć do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego.

Wymaganie to dotyczy zarówno podatników CIT (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT), jak i PIT (art. 20 ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy o PIT). Chodzi przede wszystkim o organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej utworzone na podstawie ustawy, w tym fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność pożytku publicznego.

Druga grupa obdarowanych, na których rzecz darowizny są objęte ulgą, to:

- jednostki Kościoła katolickiego i innych Kościołów działających na podstawie ustaw o stosunku państwa do poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych, jeśli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, oraz

- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

 

 

Podatnicy PIT i CIT mają prawo do odrębnej, nielimitowanej ulgi na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Zasady korzystania z niej dla obu tych grup są identyczne. Jednak bezpośrednią prawną podstawę do odliczeń zawiera ustawa z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła rzymskokatolickiego (art. 55 ust. 7) oraz analogiczne ustawy o stosunku państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych działających w Polsce.

Inaczej niż w przypadku darowizn na działalność pożytku publicznego i na cele kultu religijnego te darowizny wolno odliczać od dochodu (przychodu ewidencjonowanego) w pełnej wysokości. Nie ma tu żadnego limitu.

Jednakże dla skorzystania z tego odliczenia muszą być jednocześnie spełnione dwie przesłanki zapisane we wskazanych ustawach. Kościelna osoba prawna:

- musi przedstawić darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz

- w ciągu dwóch lat od dnia przekazania darowizny dostarczyć darczyńcy sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Gdyby te dodatkowe warunki nie były spełnione, można skorzystać z ulgi z racji darowizn na ogólnych, wskazanych wyżej, zasadach.

Niezależnie od tego do tych darowizn odnoszą się wszystkie wymagania co do sposobu ich dokumentowania, a więc np. darowizny pieniężne muszą być potwierdzone dowodem wpłaty na rachunek bankowy.

Darczyńcy mają też obowiązek informowania o obdarowanym w zeznaniu rocznym, a więc trzeba w rocznym zeznaniu podatkowym podać kwotę darowizny, kwotę odliczenia i dane pozwalające na identyfikację obdarowanego.

 

Z racji darowizn na ich rzecz z przeznaczeniem na realizację zadań publicznych podatnik ma prawo do ulgi bez względu na to, czy organizacje te mają oficjalnie potwierdzony status organizacji pożytku publicznego. Jednakże dla upewnienia się, że z racji danej darowizny będzie można skorzystać z ulgi, warto zajrzeć do wykazu organizacji taki status posiadających ogłaszanego przez ministra pracy i polityki społecznej: www.mpips.gov.pl> Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)> wykaz organizacji pożytku publicznego.

Przedsiębiorcy więc, jeśli liczą na ulgę z racji darowizny, muszą się upewnić co do statusu prawnego domu pomocy społecznej, domu dziecka itp., który chcą obdarować.

W przepisach nie wskazano wprost podmiotów, którym ma być przekazana darowizna na cele kultu religijnego. Jednakże będą to w praktyce parafie, zakony i inne kościelne osoby prawne.

 

Wyższy dochód, większe odliczenia

 

Limity odliczeń na działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych a także na cele kultu religijnego są dla podatników PIT i CIT odmienne.

Ci pierwsi mogą pomniejszyć dochód o faktycznie wydatkowane kwoty pieniężne oraz wartość darowizny lub darowizn rzeczowych, ale łącznie w wysokości nie wyższej niż 6 proc. własnego dochodu, z tym że cały ten limit może być wykorzystany w związku z darowiznami na działalność pożytku publicznego lub na cele kultu religijnego albo na cele honorowego krwiodawstwa.

Każdemu z małżonków przysługuje odrębny limit odliczeń, także gdy składają wspólne zeznanie podatkowe. Odliczenie procentowe – 6 proc. – oznacza również, że im wyższy przychód danego darczyńcy, tym większa stosunkowo oszczędność na podatku, przy opodatkowaniu dochodu wyłącznie według stawki 18 proc., a gdy pomniejszymy dochód, który byłyby opodatkowany stawką 32 proc., zyskamy 32 proc.

Natomiast podatnicy CIT mają prawo pomniejszyć swój dochód z racji darowizn na wszystkie cele objęte ulgą o 10 proc. Może być przy tym tak, że np. cały ten limit zostanie wykorzystany w związku z darowiznami wspierającymi cele pożytku publicznego lub wyłącznie na cele kultu religijnego. Przy opodatkowaniu stawką liniową CIT korzyść podatkowa będzie wynosiła 19 proc., z tym że im wyższy dochód firmy, tym większą kwotę darowizny może ona odliczyć.

 

 

...a kogo raczej nie

 

W obu ustawach dotyczących podatków dochodowych (art. 26 ust. 5 ustawy o PIT i art. 18 ust. 1a ustawy o CIT) znajduje się tak samo brzmiące zastrzeżenie wyłączające możliwość pomniejszania dochodu o darowizny:

- na rzecz osób fizycznych i na rzecz

- organizacji zajmujących się produkcją wyrobów akcyzowych, takich jak tytoniowe, winiarskie, przemysłu elektronicznego i paliwowego, wytwarzanie i handel wyrobami z metali szlachetnych, choćby nawet prowadziły działalność pożytku publicznego.

Darczyńca, przekazując darowiznę na szlachetne cele objęte ulgą, może jednak zastrzec, by wsparła ona konkretną osobę (jest to tzw. darowizna z poleceniem).

Nie są natomiast objęte ulgą darowizny na rzecz instytucji państwowych, np. państwowego muzeum, czy samorządowych, bo te jako jednostki sektora finansów publicznych nie należą do organizacji pozarządowych.

Warto pamiętać, że jednostkami sektora finansów publicznych są m.in. państwowe i samorządowe domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły publiczne, ośrodki pomocy samotnym matkom. Tak więc darowizny na ich rzecz nie uprawniają do ulgi.

Inaczej jest, jeżeli takie placówki prowadzą fundacje czy stowarzyszenia będące organizacjami pożytku publicznego albo jednostki Kościoła katolickiego i innych Kościołów działających na podstawie ustaw o stosunku państwa do poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych, a ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.

To samo dotyczy stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego. Również one mogą zajmować się taką działalnością.

 

Także na rzecz organizacji z UE i EOG

 

Na takich samych zasadach jak darowizny na rzecz polskich obdarowanych przedsiębiorcy mogą odliczać darowizny na rzecz organizacji z państw członkowskich UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu), prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Muszą one wspierać cele takie same, jak uzasadniające ulgę z racji darowizn na rzecz polskich organizacji prowadzących taką działalność.

Nie ma ulgi z racji ewentualnych darowizn dla obdarowanych z zagranicy na cele kultu religijnego.

Warunkiem odliczenia jest uzyskanie przez darczyńcę oświadczenia obdarowanej organizacji, że na dzień otrzymania darowizny była ona równoważna polskim organizacjom pożytku publicznego, że realizuje cele takie jak one (wskazane w art. 4 polskiej ustawy o działalności pożytku publicznego).

Musi też istnieć w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z danym państwem albo w ustawie podstawa do uzyskania przez polskiego fiskusa informacji od tamtejszego organu skarbowego. Taka podstawa w odniesieniu do państw UE i EOG istnieje. Polskiemu fiskusowi chodzi o możliwość zweryfikowania prawidłowości rozliczenia się podatnika z tej ulgi.

 

 

Przedmiotem darowizny uprawniającej do ulgi mogą być różne dobra. W praktyce są nimi głównie pieniądze i rzeczy

Postawą ich przekazania musi być jednak umowa darowizny, a ta może mieć także formę ustną.

 

Wartości własnej pracy nie odliczymy

 

Cechą darowizny jest bezpłatne wzbogacenie majątku obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Dlatego nie można odliczyć od dochodu jako darowizny np. wartości własnej pracy, własnych usług, np. w postaci przeprowadzenia remontu kościoła, czy świadczenia usług księgowych lub finansowych na rzecz ośrodka szkolno-wychowawczego. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2008 r. (II FSK 626/07).

Podatnik dokonujący darowizny dla organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego, który właściwie darowiznę udokumentował, może skorzystać z odliczenia, bez względu na to, jak obdarowany spożytkował darowiznę. Potwierdził to NSA w wyroku z 17 kwietnia 1998 r. (I SA/Łd 1188/96).

Wyjątek to darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Warunkiem bowiem korzystania z ulgi na nie jest uzyskanie sprawozdania od obdarowanego o sposobie wykorzystania darowizny (o nich była mowa obok).

Jednakże darowizna musi być istotnie darowizną. Nie może to być czynność pozorna, której celem jest wyłącznie korzyść majątkowa inna niż wynikająca z prawa do pomniejszenia o nią dochodu do opodatkowania. W razie wątpliwości urząd skarbowy ma możliwość sprawdzenia. Warto odwołać się tu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 20 października 2009 r. (I SA/ Kr 1202/09), który zaakceptował decyzję określającą spółce z o.o. podatek CIT bez uwzględniania ulgi z racji darowizn.

Spółka w 2006 r. przekazała bez mała 2 mln zł fundacji mającej w swym statucie realizację szeroko określonych celów pożytku publicznego. Aż 77 proc. tej kwoty trafiło do spółki jako pożyczki udzielone jej przez fundację, 26 proc. fundacja przekazała do szpitala w USA na leczenie prezesa spółki, a tylko 1,12 proc. na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Do fundacji należało prawie 90 proc. udziałów w spółce, a prezes jednoosobowego zarządu spółki i prezes fundacji byli braćmi. Prezes spółki oraz jego żona i ojciec zasiadali z radzie fundacji. WSA zgodził się z oceną przedstawicieli fiskusa, że darowizny były pozorne, transakcje między spółką a fundacją nie odzwierciedlały rzeczywistego obrotu gospodarczego, a ich celem było skorzystanie z odliczeń podatkowych.

 

Jak ustalić wartość

 

Nie ma problemu, jeśli przedmiotem darowizny są pieniądze. Odliczeniu podlega wówczas kwota nominalna faktycznie przekazana obdarowanemu. WSA w Białymstoku w wyroku z 15 grudnia 2005 r. (I SA/ Bk 290/05) potwierdził, że darowizną pieniężną uprawniającą do ulgi mogą być także waluty obce, w tym euro i dolary amerykańskie.

Wartość takich darowizn należy przeliczać na złote zgodnie z art. 11 ust. 3 i 4 w związku z art. 11a ustawy o PIT. Wartość darowizn rzeczowych do celów odliczenia powinna być określona według ich wartości rynkowej. Urząd skarbowy może kwestionować wartość ustaloną przez obdarowanego i darczyńcę, a w razie sporu powierzyć wycenę biegłemu.

Wartością darowizny, którą mogą odliczyć od dochodów honorowi krwiodawcy, jest kwota należnego im a niepobranego ekwiwalentu za oddaną krew.

Jeśli przedmiotem darowizny są towary i usługi opodatkowane VAT, przy ustalaniu wartości (kwoty) darowizny uwzględnia się wartość towaru łącznie z należnym VAT, ale tylko w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT (por. art. 26 ust. 6 ustawy o PIT oraz art. 18 ust. 1b ustawy o CIT).

Przedsiębiorca powinien więc ustalić, w jakiej części miał prawo do odliczenia VAT przy nabywaniu czy wytwarzaniu towarów, które przekazał potem jako darowiznę.

 

Urząd może zakwestionować

 

Ustalając wartość darowizn rzeczowych, należy stosować odpowiednio art. 19 ustawy o PIT i art. 14 ustawy o CIT. Oznacza to, że trzeba je określić według wartości rynkowej, tj. na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności stanu i stopnia zużycia.

Odesłanie do art. 19 i 14 oznacza, że urząd skarbowy może kwestionować wartość ustaloną przez obdarowanego i darczyńcę, jeśli wartość przyjęta do celów korzystania z ulgi odbiega od wartości rynkowej.

Przekazane przez podatnika VAT bez wynagrodzenia towary należące do jego przedsiębiorstwa, w tym wszelkie darowizny, podlegają VAT (na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), jeśli w stosunku do nich podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w całości lub w części (na temat wyjątków piszemy niżej).

 

Jak wyksięgować z kosztów

 

Przedsiębiorcy przed dokonaniem darowizny towarów firmy muszą wprowadzić odpowiednie korekty zapisów w księdze podatkowej, tj. o wartość wydatków na nabycie towarów, które przekazano jako darowiznę, pomniejszyć (wystornować) koszty uzyskania przychodów (wyksięgować z kosztów).

Prowadzący księgę przychodów i rozchodów przed przekazaniem towarów na cele premiowane ulgą powinien sporządzić dowód księgowy, w którym określi, jakie towary i o jakiej wartości „wycofuje” ze sklepu czy hurtowni i przekazuje obdarowanemu. Na podstawie tego dowodu księgowego pomniejszyć trzeba (wystornować) koszty zakupu w kolumnie 10 księgi.

Przy pomniejszaniu dochodu o kwotę darowizny przyjmuje się wartość darowanych towarów według ich ceny detalicznej.

 

Jak dokumentować i jak się opowiadać

 

Podatnicy PIT i CIT muszą pamiętać o właściwym udokumentowaniu darowizn, bo to jeden z podstawowych warunków prawa do odliczeń.

Darowizny pieniężne muszą być dokumentowane wpłatą na rachunek bankowy obdarowanego. Nie wystarczy więc wpłata w kasie instytucji potwierdzona na druku „Kasa przyjmie” czy inna forma pokwitowania.

Darowizny inne niż pieniężne, a więc w praktyce głównie rzeczowe, muszą być potwierdzone dokumentem, z którego wynika ich wartość, oraz oświadczeniem obdarowanego o ich przyjęciu. Dotyczy to również honorowych krwiodawców. Konieczne jest też oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Te wymagania odnoszą się także do darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Szczególne zasady dokumentowania dotyczą darowizn na rzecz równoważnych zagranicznych organizacji pożytku publicznego z UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przepisy ustaw o PIT i CIT (art. 26 ust. 6b ustawy o PIT i art. 18 ust.1g ustawy o CIT) zobowiązują darczyńców korzystających z ulgi do opowiadania się z darowizn w rocznych zeznaniach podatkowych oraz do szczegółowego informowania o obdarowanych (odpowiednio: PIT- 36, PIT-37 i PIT-28 wraz z załącznikiem PIT/O oraz CIT-8 wraz załącznikami CIT-8/O i PIT-8/D).

W obu ustawach mowa jest o danych pozwalających na identyfikację obdarowanego. Art. 18 ust. 1g ustawy o CIT wymaga w szczególności jego nazwy, adresu, numeru identyfikacji podatkowej (NIP) lub numeru służącego dla celów identyfikacji podatkowej uzyskanego w kraju UE lub EOG, w którym obdarowany ma siedzibę.

W art. 26 ust. 6b ustawy o PIT mowa jest także o danych pozwalających na identyfikację obdarowanego, w szczególności o nazwie i adresie. Podatnicy rozliczający PIT informują o obdarowanych i o darowiznach w części D załącznika PIT/O, a podatnicy CIT o obdarowanych w części D załącznika CIT-8/D, o darowiznach w części B.3 załącznika CIT-8/O.

 

 

 

Przedsiębiorca, który przekaże na szlachetne cele produkty spożywcze, z racji tej darowizny może skorzystać ze zmniejszenia podatku dochodowego poprzez zaliczenie ich do kosztów

W sposób szczególny potraktowana została w przepisach o PIT, CIT i VAT kwestia darowizn artykułów spożywczych na rzecz organizacji pozarządowych – fundacji, stowarzyszeń mających status organizacji pożytku publicznego – z przeznaczeniem wyłącznie na prowadzoną przez nie działalność charytatywną.

Celem stosunkowo nowych, bo obowiązujących od 1 stycznia 2009 r., unormowań dotyczących takich darowizn było to, że wcześniej producentom bardziej opłacało się pozbyć się żywności, której nie byli w stanie sprzedać, niż ją darować.

Obdarowany musi mieć status organizacji pożytku publicznego, a darowizna musi być przeznaczona wyłącznie na cele prowadzonej przez niego działalności charytatywnej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT przedsiębiorca może zaliczyć wartość takiej darowizny do kosztów uzyskania przychodów (zaliczenie w ciężar kosztów firmy wszystkich innych darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju jest niedopuszczalne).

Jednocześnie w art. 18 ust. 1k ustawy o CIT oraz art. 26 ust. 6f ustawy o PIT wprowadzono zakaz odliczania ich od dochodu tytułem ulgi podatkowej. Chodzi o wyłączenie podwójnej korzyści podatkowej z racji tego samego wydatku: raz przez zaliczenie go w ciężar kosztów firmy, drugi przez odliczenie od podstawy opodatkowania.

Co ważne, przedsiębiorca przekazujący wytworzone przez siebie produkty spożywcze organizacji pożytku publicznego na cele charytatywne nie płaci od tej dostawy VAT. Taka dostawa jest w myśl art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT zwolniona z tej daniny. Zwolnienie (a także możliwość zaliczenia w koszty, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT) nie obejmuje napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.

Jednocześnie w art. 86 ust. 8 pkt 3 ustawy o VAT przyznano w stosunku do dostawy, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 (darowizny przez producenta produktów spożywczych na cele charytatywne), prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W rezultacie mamy tu do czynienia ze zwolnieniem z prawem do odliczenia, czyli rezultat jest taki, jak przy stawce VAT 0 proc.

Gdyby nie to zwolnienie, przedsiębiorca w związku z przekazaniem na cele charytatywne wyprodukowanych przez siebie środków spożywczych musiałby zapłacić VAT.