Dotyczy to zarówno indywidualnego przedsiębiorcy, jak i wspólnika spółki osobowej. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych.

W świetle art. 22 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu bądź zachowania albo zabezpieczenia jego źródła. Niewątpliwie pobyt przedsiębiorcy bądź wspólnika spółki osobowej w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej jest niezbędny. Choćby dla prowadzenia spraw bieżących czy nadzorowania funkcjonowania spółki.

Skoro pracownik ma możliwość podwyższenia kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy według faktycznych wydatków na dojazd do pracy udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi (art. 22 ust. 11 ustawy o PIT), to oznacza, że ustawodawca dostrzega związek kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy z przychodem.

Nie ma podstaw, aby taki związek kwestionować w przypadku dojazdu samochodem prywatnym indywidualnego przedsiębiorcy czy wspólnika spółki osobowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności lub siedziby firmy.

W związku z tym wydatki na ten cel są kosztem poniesionym w celu uzyskania przychodu. Ewentualnie mogą być kwalifikowane jako koszt związany z zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodu, spełniając tym samym warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Jednak jeśli jest to samochód osobowy niebędący środkiem trwałym firmy, dla zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W koszty mogą być zaliczane udokumentowane wydatki (np. paliwo, olej, drobne naprawy) do wysokości limitu wynikającego z tej ewidencji.

Możliwość rozliczenia w kosztach firmy wydatków na dojazdy przedsiębiorcy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania działalności potwierdzają organy podatkowe, m.in. [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 12 czerwca 2008 r. (ITPB1/415-221/08/DP)[/b].

Czytamy w niej: „jeżeli codzienne dojazdy wnioskodawcy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania działalności są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, a w konsekwencji do osiągnięcia przez wnioskodawcę przychodów, wydatki poniesione na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości określonej w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem koniecznym zaliczenia wydatków poniesionych na ww. cel do kosztów uzyskania przychodów jest właściwe prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów oraz prawidłowe dokumentowanie poniesionych wydatków”.

Podobnie wypowiedziała się [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 31 grudnia 2007 r. (IBPB1/415-145/07/KB)[/b], odnosząc się do wydatków poniesionych na dojazdy prywatnymi samochodami osobowymi wspólników czteroosobowej spółki jawnej.