[b]Jak należy amortyzować pięcioosobowy caddy maxxi z homologacją ciężarową (ładowność 750 kg)? Czy jest możliwość skorzystania z pomocy de minimis dla małych firm? Czy też należy go amortyzować przez pięć lat od 60 proc. (lub 100 proc.) wartości netto? Czy jest możliwość skorzystania z pomocy de minimis dla małych firm? Czy też należy go amortyzować przez pięć lat od 60 proc. (lub 100 proc.) wartości netto? Przepisy o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]PIT[/link] inaczej traktują samochody niż przepisy o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT[/link] i nie wiem, czy jest to samochód ciężarowy, czy osobowy[/b] - pyta czytelnik

Dla celów amortyzacji znaczenie ma definicja samochodu osobowego zawarta w art. 5a pkt 19 ustawy o PIT i art. 4a pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].

Zasadniczo autem osobowym jest pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, przy czym przepisy przewidują tu wyjątki (zobacz artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/387902.html]"Kupujesz auto osobowe licz się z ograniczeniami"[/link] ). Tylko więc jeżeli dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 tony albo nie przekracza tej wartości, lecz samochód mieści się w którymś z wyjątków, można go zamortyzować jednorazowo, wrzucając w całości wydatek na jego zakup do kosztów uzyskania przychodu.

Ale i wtedy trzeba pamiętać, że z jednorazowej amortyzacji może skorzystać tylko firma, która w danym roku uruchomiła dopiero działalność gospodarczą albo jest tzw. małym podatnikiem (jej przychód ze sprzedaży w 2009 r. nie przekroczył, wraz z kwotą należnego VAT, 4 mln 53 tys. zł).

Jeśli auto jest – w świetle ustaw o PIT lub o CIT – samochodem osobowym, pozostaje amortyzacja liniowa (lub ewentualnie – po spełnieniu warunków, o których piszemy w tekście na str. 4 – amortyzacja według stawki indywidualnej lub podwyższonej).

Jeśli idzie o wartość początkową, od której dokonujemy odpisów amortyzacyjnych, to w wartości tej uwzględniamy VAT tylko wtedy, gdy nie stanowi on podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia bądź zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT.

W odniesieniu do samochodów ciężarowych przysługuje pełne odliczenie VAT, zatem podatek ten nie zwiększa wartości początkowej auta.

Natomiast przy samochodach osobowych pamiętajmy, że odliczeniu podlega 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nieodliczona zatem część VAT powiększa wartość początkową auta, od której podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych.