[b]Samochód osobowy należący do przedsiębiorcy miał wypadek. Auto miało ubezpieczenie AC i faktura wystawiona przez warsztat samochodowy została w kwocie netto opłacona przez ubezpieczyciela. Kwotę VAT z tej faktury zapłacił przedsiębiorca. Jak rozliczyć powyższą sytuację w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy VAT z otrzymanej faktury za naprawę podlega odliczeniu?[/b]
[b]Tak. [/b]Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.
Na gruncie tego przepisu odszkodowania otrzymywane przez przedsiębiorców dotyczące należących do ich firm samochodów, w tym odszkodowania przekazywane bezpośrednio podmiotom dokonującym naprawy szkód (np. warsztatom samochodowym), stanowią dla przedsiębiorców przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednocześnie się przyjmuje, że fakt opłacenia naprawy samochodu przez firmę ubezpieczeniową nie stanowi przeszkody w zaliczeniu wydatków na naprawę do kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem przepisu art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT, który wyłącza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów remontów powypadkowych samochodów, jeżeli nie były one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym).
Wnioski te potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wskazać postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna z 11 maja 2006 r. (sygn. PDI415/1/105/36/06, publ. [link=http://sip.mf.gov.pl/sip/]http://sip.mf.gov.pl/sip/[/link]), w którym czytamy, że „niezależnie od faktu, czy odszkodowanie zostało wypłacone wnioskodawcy czy zostało przekazane przez ubezpieczyciela bezpośrednio wykonawcy naprawy, u podatnika powstaje przychód z działalności gospodarczej w dacie jego otrzymania zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy, ponieważ otrzymane odszkodowanie dotyczy składników związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Również niezależnie od tego, czy zapłaty za fakturę dokonał ubezpieczyciel czy podatnik, wnioskodawca ma prawo zaliczyć kwotę wynikającą z faktury w ciężar kosztów”.
Innym przykładem może być postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z 12 grudnia 2005 r. (sygn. I-1/415/16/05, publ. [link=http://sip.mf.gov.pl/sip/]http://sip.mf.gov.pl/sip/[/link]), w którym czytamy, że „kwota odszkodowania jest należnością ubezpieczonego (podatnika), a sposób rozliczenia naprawy powypadkowej – czy nastąpi z woli podatnika w formie bezgotówkowej (ubezpieczyciel przekaże ją bezpośrednio osobie, która wykonała naprawę), czy też podatnik odbierze ją osobiście i sam dokona zapłaty – nie ma znaczenia z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego regulujących problematykę kosztów uzyskania przychodów”.
A zatem w przedstawionej sytuacji przedsiębiorca powinien w prowadzonej przez siebie podatkowej księdze przychodów i rozchodów wykazać odszkodowanie (wypłacone przez ubezpieczyciela bezpośrednio serwisowi samochodowemu) jako przychód, a jednocześnie ma prawo do zaliczenia kosztu naprawy netto do swojego kosztu uzyskania przychodu.
Jednocześnie nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca, o którym mowa, odliczył podatek naliczony z faktury otrzymanej od warsztatu samochodowego. Prawo do odliczenia przysługuje w tym zakresie na zasadach ogólnych (a więc pod warunkiem, że samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych – zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), bez ograniczeń obowiązujących przy zakupach samochodów osobowych (tj. bez ograniczenia do 60 proc. – zob. art. 86 ust. 3 ustawy o VAT).
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]
[i] Podstawa prawna:[/i]
– art. 14 ust. 2 pkt 12 oraz art. 23 ust. 1 pkt 48 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A7AC94C7C135F5764C4163149ADAF0A1?id=80474]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link], – art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=967FA090A08116388B8B666AD3DB9F62?id=185384]ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link].