Co więcej, może go sprzedać po pół roku, też bez podatku.

Skutków w podatku dochodowym nie wywołuje przekazanie auta na prywatne potrzeby. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8CA488D531CF2123579420DBFE3C2ED1?id=80474]Ustawa o PIT[/link] mówi bowiem tylko o przychodzie z odpłatnego zbycia firmowego składnika majątku (art. 14 ust. 2 pkt 1). Nie jest „odpłatnym zbyciem” wycofanie auta z firmy i przekazanie na własne potrzeby.

Przesunięcie auta do prywatnego majątku nie powoduje, że od razu unikniemy obowiązku wykazywania firmowego przychodu przy jego sprzedaży. O rozliczenie z fiskusem możemy się nie martwić dopiero po sześciu latach.

Ze sprzedażą auta nie trzeba tyle czekać, jeśli przekażemy je bliskiej osobie. Przypomnijmy, że świadczenia w rodzinie są zwolnione z podatku. Art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, mówiący o przychodach z nieodpłatnych świadczeń, nie dotyczy bowiem profitów otrzymanych od osób z I i II grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, a także o zstępnych (dzieci, wnukowie), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Obdarowany nie zapłaci więc podatku od wartości otrzymanego samochodu. Taka darowizna jest też zwolniona z podatku od spadków i darowizn (po spełnieniu określonych warunków).

PIT nie zapłaci też przedsiębiorca darczyńca. Przekazanie auta w formie darowizny nie jest bowiem „odpłatnym zbyciem”, o którym mówi art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Darowanie samochodu nie powoduje też obowiązku korekty kosztów, jeśli w okresie, kiedy przedsiębiorca je ponosił, pojazd był faktycznie wykorzystywany na potrzeby firmy. Tak pewnie było, jeśli auto stanowiło środek trwały. Wydatki na eksploatację pojazdu powinny dokumentować faktury, natomiast odpisy amortyzacyjne potwierdza ewidencja środków trwałych.

Czy obdarowana osoba będzie musiała wykazać przychód, jeśli sprzeda samochód? Nie, jeśli zrobi to po sześciu miesiącach, licząc od końca miesiąca, w którym dostała auto. Tak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT.