Świadczą o tym liczne pytania kierowane do fiskusa. Odpowiedzi pokazują, że nie jest to skomplikowane.

Problemem tym zajmowała się m.in. [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2009 r. (IPPP2/443-345/09-2/BM)[/b].

[srodtytul]Gdy trzeba zweryfikować rozliczenia[/srodtytul]

Spółka, która wystąpiła z wnioskiem, dokonywała czynności uznanych przez nią za opodatkowaną dostawę towarów na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz za świadczenie usług opodatkowane na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z tym firma, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, wystawiała faktury wewnętrzne i deklarowała podatek należny w odpowiednich deklaracjach VAT-7.

W wyniku ponownej analizy przepisów i najnowszego orzecznictwa podatnik uznał, że niesłusznie potraktował niektóre czynności jako podlegające VAT. Zamierza więc wystawić wewnętrzne faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania oraz kwotę VAT należnego. Spytał, kiedy będzie uprawniony do obniżenia VAT należnego.

Jego zdaniem w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur wewnętrznych zmniejszających VAT należny będzie on uprawniony do odpowiedniego obniżenia VAT należnego w deklaracji VAT-7 za okres, w którym wystawione zostaną korekty.

[srodtytul]Izba zgadza się z podatnikiem [/srodtytul]

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Zgodnie z § 13 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337)[/link], w sytuacji gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. W myśl § 14 ust. 1 tego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W sytuacji gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie tego potwierdzenia później uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art. 29 ust. 4a ustawy o VAT).

[srodtytul]Potwierdzenie czasem nie jest konieczne[/srodtytul]

W myśl art. 29 ust. 4b ustawy o VAT warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:

- w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,

- wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Zgodnie z art. 29 ust. 4c ustawy o VAT ust. 4a tego przepisu stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Stosownie do § 23 ust. 1 rozporządzenia § 5, 9 – 14, 16, 17 i 21 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, z tym że w przypadku:

- czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności,

- dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

[srodtytul]Wystawca jest odbiorcą[/srodtytul]

Z pytania wynika, że wnioskodawca w związku z uznaniem, iż wykonane przez niego czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zamierza wystawić korekty do wystawionych faktur wewnętrznych. W takiej sytuacji jest równocześnie ich odbiorcą. Powoduje to, że data wystawienia korekt faktur jest jednocześnie datą potwierdzenia odbioru. W związku z tym podatnik nabywa prawo do zmniejszenia podatku należnego w miesiącu wystawienia korekt faktur wewnętrznych.

Za taką wykładnią przepisów fiskus opowiedział się także w innych interpretacjach, np. w [b]odpowiedzi z 23 marca 2009 r. (IPPP1-443-204/09-2/PR) lub piśmie Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 kwietnia 2009 r. (ILPP2/443-223/09-3/ISN)[/b].

[ramka][b]Uwaga[/b]

Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.[/ramka]

[ramka] [b]Kiedy wystawiamy dokument [/b]

Firma wystawia faktury wewnętrzne w sytuacji:

- nieodpłatnej dostawy towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

- nieodpłatnego świadczenia usług na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

- dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,

- importu usług.

Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.[/ramka]