Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 2 lipca 2009 r. (IPPP3/443-451/09-2/MM)[/b].
Z pytaniem wystąpił podatnik, który jest przedsiębiorstwem w stanie likwidacji. Powodem likwidacji był pożar, który miał miejsce na terenie hal produkcyjnych, co odbiło się na kondycji firmy i zmusiło właścicieli spółki do postawienia przedsiębiorstwa w stan likwidacji. Obecnie jedyną prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT jest wynajmowanie powierzchni magazynowych. W marcu 2009 r. podatnik zdecydował się na remont ocalałego częściowo po spaleniu budynku produkcyjnego. Jego wątpliwości dotyczyły tego, czy prowadząc uboczną działalność gospodarczą i dokonując nakładów w postaci zakupów materiałów i usług remontowo-budowlanych na remont obiektu, może odliczyć VAT naliczony z faktur na zakup tych materiałów i usług.
Izba przypomniała, że [b]prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przysługuje wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki. Chodzi o to, że odliczenia dokonuje podatnik VAT, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia VAT naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi[/b].
Zasada ta wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
W przypadku podatnika spełniona została – zdaniem izby – podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Przeprowadzony remont budynku produkcyjnego i związany z nim zakup materiałów i usług remontowo-budowlanych będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanych (podatnik po wyremontowaniu zamierza przeznaczyć budynek na działalność gospodarczą polegającą na podnajmie). Będzie miał zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie materiałów i usług remontowo-budowlanych służących wyremontowaniu budynku.
Co istotne, bez znaczenia dla odliczenia podatku naliczonego jest fakt, że podatnik jest przedsiębiorstwem w stanie likwidacji. [b]Dopóki nie rozpocznie się likwidacja przedsiębiorstwa, przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną tym podatkiem. Ma zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego[/b].
[ramka][b]Ważne [/b]
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony.[/ramka]