Zgodnie z art. 22 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=48F4EA57A75A8910C26A9FFE2617D4A1?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzależniona jest od istnienia związku przyczynowo-skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu bądź funkcjonowanie tego źródła.
[srodtytul]Udowadnia podatnik[/srodtytul]
Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem jednak, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.
Często wątpliwości z zaliczaniem wydatków do kosztów podatkowych mają podatnicy wynajmujący mieszkania. Warto jednak pamiętać, że o tym, co jest celowe i potrzebne w ramach wynajmu lokalu, decyduje podatnik, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu z fiskusem.
[srodtytul]Należy najpierw uiścić [/srodtytul]
Na jedno z takich pytań odpowiadała Izba Skarbowa w Warszawie. Podatniczka wynajmuje mieszkania (w ramach najmu prywatnego) kupione ze środków kredytu hipotecznego. Zastanawiała się, czy może zaliczyć do kosztów odsetki od kredytu.
W interpretacji z 22 czerwca 2009 r. ([b]IPPB1/415-300/09-4/AM[/b]) izba przypomniała, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT nie stanowią kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Co istotne, ustawodawca nie różnicuje rodzaju kredytu, od którego spłacane są odsetki. Jednakże to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, że pobrane środki zostały przeznaczone na cel związany z najmem lokalu mieszkalnego.
[srodtytul]Nie jest istotny cel pożyczki[/srodtytul]
A zatem odsetki od kredytu będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów związane z najmem lokali, z tym jednak zastrzeżeniem, że zaciągnięty kredyt musi pozostawać w związku z uzyskiwanymi przez podatnika z tego źródła przychodami (przychody z najmu), a odsetki od kredytu muszą być faktycznie zapłacone i nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Bez znaczenia pozostaje natomiast fakt, na jaki cel został zaciągnięty kredyt.
Gdy lokale mieszkalne będą amortyzowane – odsetki od kredytu zapłacone do dnia wprowadzenia lokali mieszkalnych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą powiększać ich wartość początkową ustaloną na podstawie art. 22g ust. 1 ustawy o PIT, stanowiący podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast odsetki zapłacone po tym dniu będą bezpośrednio stanowiły koszty uzyskania przychodów z najmu lokali.
[ramka] [b]Uwaga [/b]
Odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
- kredyt musi być zaciągnięty w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika,
- zaliczeniu do kosztów podlegają wyłącznie odsetki zapłacone,
- nie są to odsetki, które zwiększają koszty inwestycji. [/ramka]