Obowiązek zapłaty w podatku od środków transportowych spoczywa na właścicielach pojazdów. Chodzi tu nie tylko o osoby fizyczne i prawne, ale także o jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany.
Podatnikiem będzie też posiadacz środków transportowych zarejestrowanych w Polsce jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną polskiej firmie.
[b]Gdy środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.[/b]
Co istotne, „sam fakt bycia właścicielem danego środka transportowego nie wystarcza do powstania obowiązku podatkowego. Przy powstaniu tego obowiązku znaczenie ma (...) fakt zarejestrowania, przy czym chodzi tutaj o zarejestrowanie po raz pierwszy przez pierwszego właściciela” – wynika z [b]wyroku WSA w Krakowie z 15 stycznia 2009 r. (I SA/Kr 939/07)[/b].
Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton,
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,
- autobusy.
[b]Podatnik wpłaca podatek samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego.[/b]
Zwrócił na to uwagę np. [b]Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 listopada 2002 r. (I SA/Ka 1709/01)[/b]. Czytamy w nim, że „nie występuje w przepisach normujących ten podatek instytucja decyzji wymierzających wysokość świadczenia z tego tytułu”.
Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach: do 15 lutego i do 15 września każdego roku. Jeśli zaś obowiązek podatkowy powstanie:
- po 1 lutego, a przed 1 września danego roku, to podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
a) w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – I rata,
b) do 15 września danego roku – II rata,
- od 1 września danego roku, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.