Dla wielu leasingobiorców możliwość wykupu auta po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego oraz określenie korzystnych warunków takiego wykupu jest decydującym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji o wyborze opcji finansowania nabycia samochodu. Z tego też powodu warto ustalić, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z taką transakcją dla obu jej stron, tj. zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Dla ułatwienia analizy warto podzielić takie skutki na te dotyczące podatków dochodowych oraz VAT.
Na gruncie ustaw o podatkach dochodowych dla leasingodawcy przychodem ze sprzedaży leasingowanego samochodu leasingobiorcy jest wartość pojazdu wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży.
[srodtytul]Nieco swobody[/srodtytul]
Co jest jednak istotne w przypadku sprzedaży samochodu po upływie okresu, na który została zawarta umowa leasingu operacyjnego, finansujący (leasingodawca) nie jest zobowiązany do ustalenia przychodu ze sprzedaży według wartości rynkowej i może go ustalić w niższej od wartości rynkowej wysokości.
[b]Cena sprzedaży w takim przypadku nie może być jednak niższa od hipotetycznej wartości netto[/b], tj. jego wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne obliczone według metody degresywnej z uwzględnieniem współczynnika 3. W praktyce oznacza to, że przy zastosowaniu tego algorytmu po zakończeniu umowy leasingu zawartej na okres dwóch lat samochód można wykupić za cenę nie niższą niż 16 – 18 proc. jego wartości początkowej, a w przypadku umowy trzyletniej zakup samochodu może być dokonany za symboliczną złotówkę, w praktyce firmy leasingowe sprzedają za 1 proc.
[srodtytul]Odliczenie VAT[/srodtytul]
W przypadku sprzedaży przedmiotu leasingu przez finansującego podstawą opodatkowania będzie kwota należna z tytułu sprzedaży przedmiotu leasingu. Należy pamiętać, że dla korzystającego jest to odrębna od umowy leasingu transakcja. Ma to duże znaczenie w przypadku nabycia samochodów osobowych, w stosunku do których istnieje ograniczenie w prawie do odliczenia podatku naliczonego, tj. samochodów, w przypadku których podatnik uprawniony jest do odliczenia 60 proc. VAT, nie więcej niż 6000 zł.
Z uwagi na to, że umowa leasingu i późniejszy wykup samochodu osobowego są dla celów VAT odrębnymi transakcjami, limity te stosowane są odrębnie w stosunku do każdej z tych umów. Oznacza to, że [b]podatnik może odliczyć 60 proc. VAT naliczonego (nie więcej niż 6000 złotych) z tytułu rat leasingowych, a następnie według tej samej zasady dokonać odliczenia z tytułu faktury dokumentującej wykup samochodu.[/b]
Należy zaznaczyć, że ograniczenie ma zastosowanie wyłącznie do samochodów osobowych. W przypadku samochodów, które nie są klasyfikowane jako osobowe [b](m.in. w świetle wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości C-414/07)[/b], odliczenie VAT dokonywane jest w pełnej wysokości.
[i]Autor jest partnerem w KPT Doradcy Podatkowi[/i]