[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 2 lipca 2009 r. (IPPB2/415-267/09-4/MG).[/b]

Płatnik, wypłacając w tym samym miesiącu należności tej samej osobie niebędącej pracownikiem z umowy-zlecenia i umowy o dzieło, zobowiązany jest przychód z obydwu tych umów sumować dla potrzeb ustalenia, czy od danej osoby pobrać podatek zryczałtowany, czy też zaliczkę na podatek dochodowy. Dzieje się tak, gdyż umowy te stanowią ten sam tytuł uzyskania przychodu.

[srodtytul]To samo źródło[/srodtytul]

Jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Zalicza się do niego przychody z wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia i o dzieło. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od:

- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

- właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomości

– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

[srodtytul]Trzeba pobrać zaliczkę…[/srodtytul]

Zakwalifikowanie przychodów do działalności wykonywanej osobiście powoduje, że na płatnikach dokonujących wypłat z tych tytułów ciąży obowiązek określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4 – 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, najniższą stawkę podatkową określoną w skali. Zaliczkę od dochodów zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej ze środków podatnika przez płatnika.

[srodtytul]… ale w odpowiedniej wysokości[/srodtytul]

Od początku 2009 r. ustawodawca wprowadził odmienne zasady opodatkowania przychodów z działalności wykonywanej osobiście spełniających określone warunki.

I tak od dochodów (przychodów) z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5 – 9, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika 200 zł, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18 proc. przychodu.

[b]Zryczałtowany podatek pobierany jest bez pomniejszania tych przychodów o koszty ich uzyskania. [/b]Dodatkowo przychody te nie łączą się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej. Art. 41 ust. 4 ustawy obliguje płatnika do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy albo wartości pieniężnych ze wspomnianego tytułu. Płatnik przekazuje kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania płatnika. Dodatkowo, płatnik do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesyła deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym do urzędu skarbowego.

[srodtytul]Dwa konieczne warunki[/srodtytul]

Aby zasady te mogły być zastosowane, muszą być spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze – suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie może przekroczyć 200 zł. Po drugie – należność ta musi być określona w okresach miesięcznych. Chodzi zatem o kwoty określone w umowie, a nie wypłacone.

[ramka][b]Przykład[/b]

Przedsiębiorca zawiera corocznie z tymi samymi osobami niebędącymi jego pracownikami umowy-zlecenia na wykonanie czynności ankietera w badaniach rolnych i jednocześnie z tymi samymi osobami na taki sam okres umowy o dzieło na sporządzenie szacunków rolnych.

Aby ustalić, czy od danej osoby pobrać podatek zryczałtowany, czy zaliczkę na podatek dochodowy, powinien zsumować obie umowy. Użyte w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT sformułowanie „z tego samego tytułu” oznacza bowiem, że czynności określone w jednym punkcie art. 13 należą do tego samego tytułu. [/ramka]

[ramka][b]Uwaga[/b]

Do przychodów z osobiście wykonywanej działalności z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło zalicza się wyłącznie przychody otrzymywane z tego tytułu od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.[/ramka]

[ramka][b]Ważne[/b]

O zakwalifikowaniu przychodów uzyskanych przez podatnika do źródeł przychodów z działalności wykonywanej osobiście decydują postanowienia zawarte w treści konkretnej umowy cywilnoprawnej.[/ramka]