Nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko taki, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
[srodtytul]Tylko uzasadnione[/srodtytul]
Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że ich poniesienie miało na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Wszystkie koszty muszą się łączyć z przychodem, część w sposób bezpośredni, a część pośredni. Wydatki niespełniające definicji kosztów zawartej w art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E136022462F523B5E1C8A92DB9000C47?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link] nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Zwróciła na to uwagę Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 16 lipca 2009 r. ([b]IPPB5/423-236/09-2/DG[/b]), odpowiadając na pytanie jednej ze spółek. Ponosiła ona dwa rodzaje kosztów. Z jednej strony wydatki z tytułu zmian umów użytkowania wieczystego gruntów w odniesieniu do zmiany przeznaczenia działek gruntu oraz koszty wykonania operatów szacunkowych określających wartość nieruchomości, poniesione dla potrzeb ustalenia opłaty z tytułu zmiany przeznaczenia działek gruntu. Z drugiej strony wydatki na opracowanie dokumentacji technicznej projektowanego nowego budynku mieszkalnego.
[srodtytul]Jedne w dacie poniesienia...[/srodtytul]
Wydatki z tytułu zmian umów użytkowania wieczystego gruntów w odniesieniu do zmiany przeznaczenia działek gruntu, a także koszty wykonania operatów szacunkowych określających wartość nieruchomości nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a przez to nie można im przypisać konkretnego przychodu. „Koszty te, chociaż niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnym przychodem. Dlatego też (...) wydatki te stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami potrącane w momencie poniesienia” – czytamy w interpretacji.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
[srodtytul]... inne w roku podatkowym[/srodtytul]
Jeśli zaś chodzi o wydatki na dokumentację techniczną budynku, to warunkują one bezpośrednio powstanie inwestycji, która będzie przeznaczona do sprzedaży. Koszty te nie powstają samoistnie, w oderwaniu od realizowanej inwestycji. Spółka ponosi je, tylko jeśli prowadzi konkretną inwestycję, z której uzyska przychód w postaci ceny zbywanych lokali mieszkalnych. Umożliwia to bezpośrednie powiązanie kosztów z przychodami osiąganymi ze sprzedaży budynku mieszkalnego. Wydatki te należy zatem zaliczyć do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. Koszty te, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
[ramka][b]Kiedy można potrącić[/b]
[b]Aby ustalić moment zaliczenia wydatków w ciężar kosztów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 ust. 4 – 4e dzieli koszty na:[/b]
- bezpośrednio związane z przychodami oraz
- inne niż bezpośrednio związane z przychodami.[/ramka]